VEZİRKÖPRÜ YAŞAM GAZETESİ
DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Mustafa Bektaş ALTAY
Mustafa Bektaş ALTAY
Giriş Tarihi : 15-01-2021 22:12

Turistik ve Arkelojik Değerlerimizin Önemi

Bir çok şehir ve yerleşim yerleri gibi ilçemiz olarak bizim de turistik ve arkeolojik tarihi değerler, yapılar ve eserler bazında bir cok değere sahip bir ilçeyiz.
Bizim de diğer ilçeler gibi  turistik arkeolojik  birçok değere sahip olduğumuz  aşikârdır.  Bize düşen görev bunları korumak kollamak tanıtmak ve ilgi odağı yapmaktır.  Bizim için sıradan görünen şeyler başkaları için olağanüstü görülmektedir.  Bazen insanlar sahip olduklarının  farkına varmayıp değerini bilmezler.  Çünkü ona sahiptirler.  Bu yüzden biz de  o insanlar gibi olmayalım.  Sahip olduğumuz bu değerlere  sahip çıkalım.  Dün gerçekleştirmiş olduğumuz bir ziyarette  sizler için Esenköy'e gittik.  Esenköy'de yer alan  tarihi Kral Kaya mezarlığını görüntüledik.  Tüm ihtişamı ile tarihler öncesinden gelen bu yapı  eminim ki bizim gibi birçok ilgilinin meraklının ilgi odağı haline gelecektir.

 Çağlar öncesinden gelmiş  bugünlere yıkılmadan  ayakta dura bilmiş  kendini koruyabilmiş  ve tarihin izlerini üzerinde hala barındırıyor bir halde esenköy'de yaşamaya devam ediyor.  Bölgenin vermiş olduğu mistik hava ile ikiniz ferahlıyor adeta deşarj oluyorsunuz.  Bölgedeki toprak kokusu içinize dolan en güzel nefes oluyor.  Burada huzur buluyorsunuz.

 Antik tarihi yapılar geçmişin izlerini barındırdığı için böyle yerleri ziyaret ettiğinizde siz de kendinizi o yıllarda o tarihlerde o insanlarla birlikte yaşıyormuş gibi hissediyorsunuz. Hayal gücünüz bir anda parlıyor ve hayal gücünüzün size katmış olduğu  hayalinizde canlandırdığınız o sahnelerde buluyorsunuz kendinizi.
Böyle değerlere sahip çıkarken bunların tanıtımı konusunda da çalışmalar yapmalıyız. Etraflarını çevre düzenlemelerini oraya gelebilecek ziyaretçilerin zorluk yaşamadan mevsimsel değişikliklerini takip edip tahmin edip ona göre düzenlemeler yapılmalıdır. Örnegin dün biz oraya çekim yapmak için gittiğimizde yol güzergahı gayet iyi idi fakat önüne geldip aracı park ettikten sonra kaya mezarın yanına gitmek için tarladan geçmek durumunda kaldık. Patika taşlı bir yolun o bölgeye yapılması uygun olur diye düşündük. Hem yağmurun toprağı ıslatarak çamur haline gelmesinden de korumuş oluruz oraya çıkan patika yolu.
Ziyaretçilerin ilçemize geldiğinde nereye götürelim ya da nereye gidelim gibi sorular sorduğunda onlara bu tip yerleri tavsiye edelim.
Her an hazır tutalım. Bu tip yerleri ilçemizin turizmine katmaya devam edelim. Bizler gönüllü olarak bu tip yerleri zaman içinde ziyaret edip tanıtmaya ve durumları ile ilgili notlar alıp paylaşmaya devam edeceğiz. Amaç ilçenin sürdürülebilir kontrollü ve düzenli bir turistik değerler bütünlüğünü oluşumunu sağlamaya katkı göstermek.
Geleceğe taşıyabileceğimiz bakımlı ve turistik yönden verimli eserler için onları koruyalım. Sevgiler...

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA