VEZİRKÖPRÜ YAŞAM GAZETESİ
DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Mustafa Bektaş ALTAY
Mustafa Bektaş ALTAY
Giriş Tarihi : 17-10-2020 11:10

İLETİŞİM VE ALGI

Bu hafta yazımda ki konumuz iletişim. İletişim yaşamımızın her alanında bizim sorunları çözme, öğrenme, bilgi edinme ve aklınıza gelebilecek her unsurda bizim en önemli duyumsama yeteneğimizdir. En genel anlamıyla iletişim: ‘’Kaynak ve alıcı arasındaki bilgi alışverişi, bilgi aktarma ve iletiye ortak bir anlam kazandırma süreci” olarak tanımlanır. İletişim sözcüğü Latince kökenli olmakla beraber communication sözcüğünün karşılığıdır.

İnsanlar sosyal çevrede sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmek için çevresindekilerle iletişime geçer. Ayrıca ruhsal – bedensel ihtiyaçları gidermek için iletişim oldukça gereklidir. Doğanın kanun ve kurallarını sağlıklı işletebilmek, hayatta kalma mücadelesinde başarıyla ayrılmak için de iletişim vazgeçilmezdir.

Bu bilgilerden sonra iletişimi bir kenara koyalım;

 Bizim iletişime bağlı olarak aklımıza ilk gelen olgulardan biri de ''Algı'' dır. Nedir bu algı?  Duyularımızın aldığı bilgileri yakalayan, işleyen ve aktif olarak anlam kazandıran bir kabiliyettir algı. Duyusal organlarımız aracılığıyla bize ulaşan uyarılarla çevremizi anlamamızı sağlar. Bu önemli kabiliyet günlük yaşantımız için önemlidir, çünkü çevremizi anlamamız onun sayesinde mümkündür. Algı, bilişsel antrenmanla çalıştırılabilir ve geliştirilebilir. Algı aktif bir süreçtir ve bilgiyi hem "aşağıdan yukarı" hem de "yukarından aşağı" işlemeyi gerektirir. Yani bizler sadece aldığımız bilgi tarafından yönelendirilmeyiz(pasif, aşağıdan yukarı doğru işleme), aynı zamanda bilgiyi kontrol eden belli bir uyarıcıyı bekler ve tahmin ederiz.

Kısaca iletişim ve algı yaşamımızda bireylerin en öenmli unsurudur. İnsanlar edindikleri bilgileri doğru değerlendirme yapabilmeleri, doğru bilgiye ulaşmaları ve anlık bilgi analizlerinde doğru algıyı kafalarında oluşturabilmesi için, güçlü, kanalı doğru, mesajı anlaşılır ve algıyı da verilmek istenen doğru bilginin amacından sapmaması için bireylere iletişimde iyi bir iletişim eğitimi verilmeli. Ders olarak okutulmalıdır.

İletişim ve algı dediğimiz unsurlara kısaca bir değindik. Yaşamımızın toplumsal alanlarını ilgilendiren ve hepimizin ortak kullanım ve iletişimde  olduğu kurum ve kuruluşlar bu konuda ne kadar gelişmiş ve bu konularda ne kadar çalışma yapmıştır bilmiyorum. İletişim önemlidir. İletişim dili sadece  insanların fiziki olarak ağız yoluyla konuşmasından ibaret de değildir. İletişim dili; kurum ve kuruluşların birimlerinde çalışan toplumsal alanlarda insanlarla kişilerle ve kuruluşlarla iletişim kuran personel bu konuda iyi eğitilmeli ya da bunu iyi bilen işin ehli insanlar tercih edilmeldiri. Günümüzde çevremizde ve bölgemizde artık bu önemli noktaya temas edebilen kurum ve kuruluşların sayısını belki de bir elin beş parmağını geçmeyecek kadar az sayıda olabilir diye düşünebiliriz. Hastaneler, bankalar, belediyeler, iş yerleri, kurumlar, siyai parti tesilcilikleri ve aklınıza gelen her toplumsal ortak noktalardaki personeller ve ekip liderleri bu konuda çok hassas olmalı ve gelişimlerini edindikleri tecrübelerle harmanlayıp üst seviyeye  taşımalıdır. İletişimi kuvvetli insanların algı sorunu da olmaz diye düşünebiliriz. Algı yanlış anlama, yanlış anlatmayı da beraberinde getireceği için iletişim zincirinin halkalarını da etkiler ve olumlu konuların olumsuz yankılanmasına neden olabilecek eylemleri de tetikleyebilir.

Hiçbir varlık mükemmel değildir. Bu yüzden dünyada bulunan bütün varlıkların hiçbirinin yapısı ve doğası gereği istek ve ihtiyacı bitmez. İletişim dediğimiz olay sadece iki dudağımız arasından dökülen kelimeler değildir. Bir hayvanın canının acıdığını söylemesi için gözlerinden akan yaşlar ve acı bir ses tonu ile bağırması,bir bebeğin karnının acıktığında ağlaması ve telefona kurmuş olduğumuz alarmın sabah çalması ile uyan sinyalini vermesi,  bunların hepsi bir iletişim biçimi olarak kendini göstermektedir.

İletişim çeşitlerine de örnekler verecek olursak şunları sıralayabiliriz.

Kişinin Kendisi ile iletişimi (İçsel İletişim): Kişinin kendi başına yaşamının her anında ve her mekânda yaptığı iletişimdir. Kişi kendisi ile iletişim yaparken düşünür; kendisiyle ve başkalarıyla konuşur.

Kişiler Arası İletişim: İki kişi arasında genellikle yüz yüze ilişki şeklinde gerçekleşen iletişimdir. Bu iletişim ya fiziksel olarak aynı ortamı paylaşın iki kişinin iletişimi biçiminde gerçekleşir (yüz yüze iletişim) ya da farklı ortamlardaki kişiler arasında herhangi bir iletişim aracı ile gerçekleşir.

Grup iletişimi: Kişiler arası iletişimin en önemli yanını grup iletişimi oluşturur. Grup iletişimi iki veya daha fazla kişinin birbirlerini etkiledikleri ve birbirlerinden etkilendikleri bir iletişim şeklidir.

Örgütsel iletişim: Bu iletişim örgütte, gündelik faaliyetlerin yürütülmesini sağlamak ve örgütsel amaçları gerçekleştirmek amacıyla, örgütün unsurları arasında (iç çevre) ve örgütle dış çevre arasında bilgi ve düşünce alış verişidir.

Kitle iletişimi: Bir kitlesel araçla -söz gelimi televizyon, radyo, duvar panoları veya sinemalarla- oluşan iletişimdir. Kitle iletişim araçları; çok sayıdaki alııya ulaşmayı ve iletişim kurmayı sağlayan araçlardır. Bunlara örnek olarak; gazete, dergi, televizyon, radyo, sinema, video ve yeni iletişim teknolojileri yani sosyal ağlar (Facebook, Twitter, Youtube, Instagram, Linkedin vs.), wikiler, sözlükler, forumlar vs. gösterilebilir. Kitle iletişimini etkileyen bazı faktörler vardır. Bu faktörler; nitelikli kadronun bulunmaması ya da eksikliği, teknolojinin etkin ve verimli bir şekilde kullanılmaması, ekonomik sorunlar, kamuoyunun beklentilerine uygun programların yapılamaması, yasal sınırlılıkların olması vb. olarak sıralanabilir.

İletişiminiz kuvvetli sağlam ve algınız sağlıklı olsun sevgiler.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Alanyaspor513
 • 2Fenerbahçe511
 • 3Fatih Karagümrük58
 • 4Antalyaspor58
 • 5Kasımpaşa68
 • 6Göztepe67
 • 7BB Erzurumspor47
 • 8Galatasaray57
 • 9Sivasspor47
 • 10Hatayspor47
 • 11Konyaspor46
 • 12Kayserispor56
 • 13Çaykur Rizespor55
 • 14Trabzonspor55
 • 15Yeni Malatyaspor55
 • 16Denizlispor55
 • 17Gaziantep FK54
 • 18Beşiktaş44
 • 19Gençlerbirliği44
 • 20Başakşehir FK54
 • 21MKE Ankaragücü41
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA