GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-11-2022 10:16

VEZİRKÖPRÜ`DEKİ HAYVAN BARINAĞI TEKRAR AÇILACAK MI?

VEZİRKÖPRÜ`DEKİ HAYVAN BARINAĞI TEKRAR AÇILACAK MI?

VEZİRKÖPRÜ`DEKİ HAYVAN BARINAĞI TEKRAR AÇILACAK MI?

CUMHURBAŞKANI BELEDİYELERE TALİMAT VERDİ,

VEZİRKÖPRÜ`DEKİ HAYVAN BARINAĞI TEKRAR AÇILACAK MI?

 2012 yılında  Vezirköprü Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan, sokak hayvanları barınağı, törenle hizmete açılmıştı.

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Samsun Temsilciliği'nin girişimleriyle, Vezirköprü Belediyesi tarafından, Durağan yolu üzerinde bulunan, hayvan pazarı yanına kurulan barınakta, 250 sokak hayvanının ihtiyaçları karşılanacak. Sokak hayvanları için her türlü ihtiyacın düşünüldüğü barınakta, veteriner hekim ve bakım görevlileri, sokak hayvanlarının ihtiyaçlarını karşılayıp, sağlıklı bir şekilde doğal ortamlarına dönebilmeleri için gerekli çalışmaları yapacak. 3 bin metrekare alan üzerine kurulu barınakta, yönetim ve veterinerlik binası, kulübeler, yemek alanları ve gezi parkuru bulunuyor.

2012 yılındaki Açılış töreninde konuşan Edis, “Doğadaki tüm canlıların, diğer canlılara zarar vermeden, özgürce yaşama hakkı olduğuna inanıyorum. Bu merkezde, çevrede tehlike arz eden başıboş gezen kedi ve köpekler toplanıp merkeze getirilerek, uzman veteriner hekimlerimizce kısırlaştırılıp, küpelenerek doğal ortamlarına bırakılacak. Biz yaratılanı yaratandan ötürü seviyor, yaratılan her şeyin kutsal olduğuna inanıyoruz. Bu noktadan hareketle hayata geçirdiğimiz bu merkezle, bir eksikliğimizi de gidermiş olacağız.” Demişti.

                Açıldıktan  sonra barınak kapatılarak  başıboş bırakılınca Ulusal basında da yer alan Vezirköprü Hayvan barınağı içerisinde bulunan köpekler açlıktan bir birini yedi” diye haberler çıkmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sokak hayvanları sorununun çözümü için belediyelere "çalışmalarınızı hızlandırın" talimatı verdi. Erdoğan, "Sorundan ve çözümden belediye başkanları sorumlu" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, medyada sık sık çocuklara saldıran başıboş köpeklerle ilgili üzüntü verici haberlere rastlandığını söylemişti.

Erdoğan, "Öncelikle sahipsiz hayvanların yerinin sokaklar değil barınaklar olduğunu unutmamalıyız. Tüm belediye başkanlarımıza sesleniyorum. Sahipsiz hayvanlar için lütfen ön alın. Sıcak ve güvenli barınaklar kurarak gıda artıklarından pek çok gönül kazanabilirsiniz. Böylece hem vatandaşlarımızın sahipsiz hayvanların yol açacağı tehditlerden kurtulmasını sağlamış hem de kendisi de bir can olan hayvanlara karşı bir sorumluluğumuzu yerine getirmiş oluruz." demişti.

 

AdminAdmin