GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-02-2023 17:40

Türkiye Uzay Kampı etkinliğine katıldılar.

Türkiye Uzay Kampı etkinliğine katıldılar.

Türkiye Uzay Kampı etkinliğine katıldılar.

Vezirköprü BİLSEM Fen Bilimleri Öğretmeni Uğur Akdin ve öğrencileri; Türkiye Uzay Ajansı, MEB ve İzmir Uzay Kampı arasında hazırlanan protokol kapsamında Türkiye geneli 20 öğretmen ve 100 bilsem öğrencisini kapsayan ve 29 Ocak-3 Şubat tarihleri arasında gerçekleşen Türkiye Uzay Kampı etkinliğine katıldılar.

Öğrencilerimiz kamp boyunca astronotlar gibi uçuş tecrübe ettiler.

Uzayla ilgili teorik bilgilerin verildiği kampta öğrenciler, yer çekiminin dünyadan daha az olduğu Ay'da yürüyüşü simülatörle tecrübe edip, özel cihazlarla bir astronotun Ay'da nasıl adım attığını deneyimleyerek bu sırada taktıkları sanal gerçeklik gözlükleriyle yürüyüşü görsel olarak da yaşadılar. Çok eksenli simülatörde ise astronotların uzayda yaşayabildikleri yer ve yön kaybı duygusu aktarıldı.

Kampa katılanlar, 1 saatlik sanal uzay uçuş görevine katıldılar.

Uzay mekiği, yer kontrol merkezi ve uluslararası uzay üssü olmak üzere üç simülatör üzerinde aynı anda yapılan görevde, uçuş senaryosunun başarıyla tamamlanması için astronotlar ile dünya ve uzay üssündeki görevliler, karşılaştıkları sorunlara birlikte çözüm aradılar. Astronotların uçuş sırasında neler yaşadıklarının hissedildiği görevde katılımcılara takım çalışması, sorun çözme gibi beceriler de kazandırılmaya çalışıldı.

Öğretmenimiz ve öğrencilerimiz ayrıca Türk Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım ile de tanışarak hatıra fotoğrafı çekindiler.

 

AdminAdmin