GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-03-2023 11:40

PALANDÖKEN: “EK BİR MADDE İLE ESNAFA EMEKLİLİK HAKKI VERİLMELİ”

“EYT DÜZENLEMESİNDE ANAYASA’NIN EŞİTLİK İLKESİNE UYULMALI”

PALANDÖKEN: “EK BİR MADDE İLE ESNAFA EMEKLİLİK HAKKI VERİLMELİ”

Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) ilişkin kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda kabul edildi. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken düzenlemeye esnaf ve zanaatkarların da dahil edilmesi gerektiğini ifade etti.

 Milyonlarca kişinin beklediği EYT ile ilgili düzenleme yasalaştı. Düzenlemenin mecliste kabul edilmesinin ardından TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken açıklamalarda bulundu.

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek kabul edilen EYT düzenlemesinde esnaf ve sanatkarların yer almamasının büyük bir eksiklik olduğunu belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili yapılan düzenlemelere esnaf ve sanatkarımız da dahil edilerek esnafımızın emekli olmasının önü açılmalı.

Acilen ek bir madde ile esnaf ve sanatkarların emeklilik şartlarının düzenlenmesi için prim gün sayısı eşitlenerek norm birliği sağlanmalı. SSK’lılar 7 bin 200 günde emekli olurken esnafın 9 bin günde emekli olması Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırıdır. Bu durum esnafımız açısından büyük bir mağduriyet oluşturuyor. Norm birliğinin en büyük özelliği Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-kurlunun eşit haklara sahip olmasıdır. Zaman kaybedilmeden tüm kesimler için bu haklar sağlanmalı” dedi.

AdminAdmin