GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-05-2023 08:52

ÖZDEMİR`DEN BELEDİYE MECLİSİNE SORU ÖNERGESİ

ÖZDEMİR`DEN BELEDİYE MECLİSİNE SORU ÖNERGESİ

ÖZDEMİR`DEN BELEDİYE MECLİSİNE SORU ÖNERGESİ

Ülkemiz asrın felaketi 11 ilde meydana gelen deprem felaketleriyle  mücadele etmektedir. Halkımızın belediyemizden yapmak istediği öncelik gerektiren çalışmalar aşağıda çıkarılmıştır.

*Deprem kuşağında olan  Vezirköprü`nün olası bir depreme ne kadar hazırlıklı belediyemizce bu konuda çalışma varmı.

*İlçemizde imar affıyla yasam hale gelen binalar var mı bunların ne kadarı  deprem yönetmeliğine uygun yapılmıştır.

*Deprem bölgesinde de gündeme gelen işyerlerinin görünüm düzenlemesi için kolonu kesilen iş yeri varmı ciddi risk taşıyan bu konu ile ilgili halkımız belediyeden çalışma beklemektedir.

*Mevcut ve imara açılan iskan yerlerinin zemin etüt ve ilçemizin jeolojik raporları hakkında halkımızın bilgilendirme toplantıları yapılması,

*İlçemizde tehlike arz eden resmi daire veya kurum binaları var mı? Varsa belediyemiz gerekli çalışmalara önder olunması.

*Deprem bölgesinden gelen ailelere gerek duyulduğunda Vezirsuyu Kır Evleri ve mevcut otellerin depremzedelere açılması halkımızın bu isteklerini talep ve öneriyorum.

Konuyla ilgili yapılacak çalışmaları tarafıma yazılı verilmesini arz ve talep ederim.

BELEDİYEDEN VERİLEN CEVAP ŞU ŞEKİLDE

İlçemiz deprem kuşağında olduğundan yeni yapılarımız ruhsatlandırılmakta, inşaatlar yapı denetim kuruluşları ve belediyemiz teknik personellerimizce yapı kontrolleri yapılmaktadır.

31.12.2017 tarihinden önce yapılan kaçak yapı ve uygulamalar için çıkarılan 3194 sayılı kanunun geçici 16. Maddesince yapı kayıt belgesi şahısların kendi e devlet bilgileri üzerinden başvuru yapılarak Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından verildiğinden belediyemizde bu belgeler ile ilgili kayıt yoktur.

Belediyemiz tarafından kolon kesilmesi , taşıyıcı sistemdeki riskli uygulamalara  kesinlikle izin verilmemekte, tespiti halinde yasal işlemler yapılmaktadır.

Şehir uygulama imar planı içerisinde yapılan inşaatlar için zemin etüdü ve geoteknik  raporları yaptırılmaktadır. Aksi takdirde ruhsat verilmemektedir.

Riskli bina tespitleri Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı  tarafından yapılmaktadır. Talep olduğunda ilgili kurumla iş birliği yapılmaktadır.

11 ilimizde meydana gelen asrın felekati olan depremlerde mağduriyet yaşayan depremzedelerin yardımına belediye olarak ilk koşan belediyelerdeniz, deprem bölgesinden gelen misafirlerimize Vezirsuyu Kır Evleri, Butik Otel Öğretmenevi gibi konaklama barınma yerlerinde imkanlar sunulmuş, buralara depremzedeler yerleştirilmiş, tüm ihtiyaçları giderilmeye çalışılmaktadır” denildi.

AdminAdmin