GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-01-2023 08:51

Metamfetamin ile Mücadele Bölge Değerlendirme Toplantısı Samsun’da Gerçekleştirildi

Metamfetamin ile Mücadele Eylem Planı kapsamında Valiliğimiz koordinesinde Samsunda düzenlenen Metamfetamin ile Mücadele Bölge Değerlendirme Toplantısı, Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Kastamonu Valisi Avni Çakır, Giresun Valisi Enver Ünlü, toplam 13 bölge ilinden Vali Yardımcıları, İl Emniyet Müdürleri, İl Jandarma Komutanları ve İl Sağlık Müdürlerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Metamfetamin ile Mücadele Bölge Değerlendirme Toplantısı Samsun’da Gerçekleştirildi

Toplantıda yaptığı konuşmada, uyuşturucu madde kullanımının uyuşturucu madde kullananların yanında ailelerini, çevrelerini, toplumumuzun hem bugününü hem de geleceğini tehdit eden, geleceğimizin teminatı gençleri hedef alan, kamu düzeni açısından oluşturduğu olumsuz etkilerin yanı sıra bireylerin sağlığını da doğrudan etkileyen önemli bir sorun haline geldiğini dile getiren Vali Dağlı, özellikle son yıllarda kolluk birimlerimizce konuya ilişkin operasyonel faaliyetler kararlılıkla sürdürülmekle birlikte, vatandaşlarımızın konu hakkında bilinçlendirilmesi ve farkındalıklarının artırılmasına yönelik birçok eğitim faaliyetinin de sürdürüldüğünü ifade etti.

Uyuşturucu tacirlerinin son dönemlerde gençlerimizi özellikle metamfetamin ile zehirlemeye çalıştığını belirterek, bu doğrultuda tüm dünyada kullanım oranı hızla artan metamfetamin başta olmak üzere tüm sentetik maddelerin ticaret ve kullanımıyla mücadele için ilgili/sorumlu kurum ve kuruluşlarla iş birliği içerisinde ‘Metamfetamin ile Mücadele Eylem Planı 2022-2024’ün hazırlandığını kaydetti.

Tek bir evladımızın dahi uyuşturucu batağına düşmesi kabul edilemeyeceğinden hareketle geleceğimizin teminatı yavrularımızı bu tür tehditler karşısında korumak için tüm imkanlar kullanılarak özveri ve gayretle çalışıldığını vurgulayan Vali Dağlı, bunun yanında uyuşturucuyla mücadelenin sadece belli birimlerin, güvenlik görevlilerinin veya kamu kuruluşlarının işi olmadığına, bu mücadelede tüm kurumları, yerel yönetimleri, sivil toplum kuruluşları, aileleriyle devlet ve milletin el ele tam bir dayanışma ve seferberlik ruhuyla hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Kuvvetli bağımlılık yapıcı etkisi olan ve merkezi sinir sisteminde büyük hasarlara yol açan bir madde olan metamfetamin ve diğer tüm uyuşturucu maddelerin beden ve ruh sağlığını bozmakla beraber ölümlere sebep olduğunu, yol açtığı adli, sosyal ve hukuki sorunlarla toplumsal yapıya da zarar verdiğini, asayiş sorunu olmasının yanında bir sağlık sorunu olarak da gördükleri bağımlılığı henüz başlamadan önlemenin bağımlılık gerçekleştikten sonra oluşan zararı telafi etmekten daha kolay olduğunu ve bu bağlamda önleyici tedbirlere önem verdiklerini belirtti.

Bugün gerçekleştirilen toplantının sadece ülkemizin değil, bütün dünyanın problemi olan bu önemli sorunla mücadele ve gelecek nesillerimizin korunması konusunda hayırlı sonuçlara vesile olması temennisinde bulunan Samsun Valisi Doç. Dr.  Zülkif Dağlı, katılımcılar başta olmak üzere bu mücadelede bugüne kadar emeği geçen herkese teşekkür etti.

Sayın Valimizin konuşmasının ardından toplantı Samsun Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Hatice Öz’ün sunumu, Narkotik Suçlarla Mücadele Başkan Yardımcısı Erdem Koç’un konuşması ve bölge illerinde konuyla ilgili gerçekleştirilen uygulamalar, tecrübe ve bilgi paylaşımıyla sona erdi.

 

AdminAdmin