GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-12-2022 08:55

MANAS ROMANI ÖZBEKİSTAN’DA LATİN HARFLERİYLE YENİDEN YAYIMLANDI

Hemşehrimiz Prof. Dr. Hayrettin İvgin’in Manas Romanı, Türk Dünyası 100 Nadir Eser Arasına Seçilerek Lâtin Harfleriyle Özbekçe Yayımladı.

MANAS ROMANI ÖZBEKİSTAN’DA  LATİN HARFLERİYLE  YENİDEN YAYIMLANDI

Ankara’da yaşayan Vezirköprülü Prof. Dr. Hayrettin İvgin’in “Manas-Altay Dağlarının Kaplanı” adlı mitolojik romanı Özbekçe’ye çevrilerek Kasım 2020 tarihinde Özbekistan-Taşkent’te Kril harfleriyle  yayımlanmıştı.

Bu 2022 yılı içinde Özbekistan Cumhuriyeti; Lâtin harflerine geçerek bu alfabeyi kullanmaya başladı.  Bu nedenle, daha önce Kril alfabesi ile Özbekçe yayımlanan Türk dünyasından bazı kitapların, Lâtin alfabesine aktarılarak yine Özbekçe yayımlanmasına karar vermiştir. Türk dünyası edebiyatından 100 Nadir Eser Serisi adı verilerek, Türk yazarlar ve şairlerden üç roman ve üç şiir kitabı bu serinin içinde yayımlanmak üzere seçilmiştir.

Türk yazarlardan seçilen üç eser; 1. Mehmet Önder’in “Mevlana Celâleddin-i Rumî” adlı romanı, 2. Hayrettin İvgin’in “Manas –Altay Dağlarının Kaplanı” adlı mitolojik romanı, 3. Dündar Alp’ın “Doğunun En Büyük Hükümdarı: Timur” adlı tarihî romanı Lâtin harfleriyle Özbekçe yayımlanmıştır,

Türk edebiyatı 100 Nadir Eser serisinden 42 kitap Taşkent’te basılmış, 12-13 Kasım 2022 tarihlerinde Taşkent’te gerçekleştirilen Türk Devletler Teşkilatı’nın toplantısına katılan, Türkiye, Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan devlet başkanları ile gözlemci üye olan Macaristan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devlet başkanlarına set olarak verilmiştir.

Prof. Dr. Hayrettin İvgin’in “Manas-Altay Dağlarının Kaplanı” adlı mitolojik romanını Özbekçe’ye çeviren akademisyen Shermurod Subkhon,  bu eseri yeniden Latin harfleriyle hazırlanmasını üstlenerek Özbek diline kazandırmıştır.

Hemşehrimiz Prof. Dr. Hayrettin İvgin’i, yurtdışında ve Türk dünyası içindeki bu güzel ve anlamlı gelişmeler vesilesiyle kutluyoruz. Bir Vezirköprülü hemşehrimizin uluslararası sahada adının ve eserlerinin ön planda olması bizlere gurur veriyor.

 

 

 

AdminAdmin