SİYASET
Giriş Tarihi : 10-05-2023 15:48

Kenevir Vezirköprü çiftçisinin elinde kaldı

CHP Adayı Suat Yıldız, AKP’ye 20 yıl önce Samsun’a verdiği sözleri hatırlattı:

Kenevir Vezirköprü çiftçisinin elinde kaldı

Tersane nerede?

AKP iktidarının Samsun halkını 20 yıldır oyaladığını ve aklıyla dalga geçtiğini söyleyen Yıldız, “Soruyorum, tersane nerede, kenevir fabrikası nerede, Canik – Asarcık yolu nerede, Şeker Fabrikasına ne oldu” dedi

SAMSUN – Recep Tayyip Erdoğan’ın Samsun’a verdiği sözleri yerine getirmediğini ve Samsun halkına yalanlar söylenmeye devam ettiğini ifade eden CHP Samsun Milletvekili adayı Suat Yıldız, “Hani geçen gün müjdesini verdikleri organize sanayi bölgesi var ya, işte orası yapmadıkları tersanenin yeridir. 20 sene Samsun halkını oyaladılar, şimdi aynı yeri OSB ilan ettiler” dedi.

İktidarın yıllar öncesi tersane müjdesi verdikten sonra her seçim dönemin vatandaştan, ‘İş vereceğiz’ vaadi ile kimlik fotokopisi topladıklarını, seçim bittikten sonra konuyu kapattıklarını anlatan Yıldız, “Onlara baksan 10 binlerce kişi tersanede işe başlayacaktı. Tersane yalan oldu. Baktılar ki, arazi boşta kalacak, seçimden önce işi OSB’ye çevirdiler. Bu OSB bir türlü onaylanmadı. Yine seçimi beklediler. Samsun’un ithal adayı Mehmet Muş, ‘Ben çözdüm’ havalarında ortalıkta dolanmaya başladı. Yatırımcılar Samsun’da yatırım yapacak yer bulamadığı için başka kentlere yatırımını taşımak zorunda kaldılar. Bu OSB’den kimlere yer verilecek bakacağız. Gerçek yatırımcının hakkının yenmemesi için takipte olacağız. Sakın bu araziyi de yandaşlarınıza peşkeş çekmeyin” açıklamasını yaptı.

Asarcık – Canik yolunu unutmadık

Samsun’a verilen ve tutulmayan sözlerden birisinin ise Canik – Asarcık yolu olduğunu söyleyen Suat Yıldız şunları söyledi: “Recep Tayyip Erdoğan Samsun mitinginde, daha önce verdiği bu sözlerin hiç birine değinmedi. CHP’ye iftira atıp gitti. Canik’ten Asarcık’a kadar onlarca köyün kullanacağı bu yolu biz iktidara geldiğimizde yapacağız. Bölge halkı bu yol için sosyal medyada gruplar kurdular. Seslerini Erdoğan’a nasıl ulaştıracaklarını tartıştılar. Pankart açacaklardı izin verilmesi. Rahat olsunlar AKP tutmadığı sözleriyle birlikte artık gidiyor. Bu yolu binlerce kişi kullanıyor. Asarcık’tan Samsun’a gelmek isteyen Kavak ilçesini dolaşmak zorunda kalıyor. Asarcıklılar, Canikliler size söz yolunuzu Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı olduğu Millet İttifakı iktidarı yapacak.”

Çarşamba Şeker’i açıp 1000 kişiyi işe alacağız

Çarşamba’da 12 yıl önce üretimi sonlandırılan Çarşamba Şeker Fabrikası’nın yeniden faaliyete geçeceğini söyleyen AKP’nin bu sözünü de tutmadığını dile getiren Suat Yıldız, “Geçen yıl İl Başkanımız Fatih Türkel, ‘Bu fabrikayı siz açmazsanız biz açacağız’ dedi. Açmadılar. Çünkü vatandaşımız çiftçimiz bunların umurunda değil. Türkiye yıllar sonra şeker ithalatı yapmak zorunda kaldı. Sadece yapılana kilit vuruyorlar. Fabrikanın açılması için sadece 130 milyon lira gerekiyor. Bu fabrikayı hemen açıp, çiftçimizin şeker pancarı üretmesini sağlayacağız. Hemen 1000 kişi de işe girecek. Çarşamba şenlenecek” dedi.

Kenevir Vezirköprü çiftçisinin elinde kaldı

AKP’nin, Vezirköprü’yü kenevir merkezi yapacağı sözünü de unuttuğunu vurgulayan CHP Samsun Milletvekili adayı Suat Yıldız açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Kenevir otomobil yapımında kullanılacak dediler. Vezirköprü Türkiye’nin kenevir üssü olacaktı. Fabrika kurulacak ve halk aynı zamanda burada çalışacaktı. Kulağa hoş gelen bu vaat de gerçekleştirilemeyen sözler arasında yerini aldı. Çiftçinin ürettiği kenevir elinde kaldı. Sığınmacılara 80 milyar dolara harcamakla övünen, kendi halkına karnını doyurmayı bile çok gören AKP iktidarı 14 Mayıs’ta tarihte karışacak.”

 

 

AdminAdmin