YEREL
Giriş Tarihi : 23-12-2022 08:28

İLÇE TARIM MÜDÜRLÜĞÜ BİNASI NEDEN YAPILMIYOR

1 MİLYON LİRA ÖDENEK AYRILDI ANCA YAPILMADI

İLÇE TARIM MÜDÜRLÜĞÜ BİNASI NEDEN YAPILMIYOR

Vezirköprü ilçesinde birinci derece deprem bölgesinde olan, bölge çiftçisinin yılda 200 binin üzerinde işlem yaptırmak için geldiği, bakımsızlık nedeniyle atıl duruma düşen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca görevlendirilen mühendislerce ‘kullanılamaz’ raporu verilen, bir süre daha bu rapor rağmen hizmet veren ve sonrasında dönemin İlçe Kaymakamı Yunus Emre Altıner’in talimatıyla ‘acil kodu’yla boşaltılan Vezirköprü Tarım ve Orman Müdürlüğü hizmet binası, bir türlü yapılamıyor. 2018 ve 2019 yılı yatırım programlarına alınan hizmet binası bu yıl da yapılmadı.

ÇATLAK OLUŞTURDU

Samsun’da 1970 yılından buyana hizmet veren ve bölge çiftçisine pasaport, yem desteği, hayvan desteği, aşı gibi yılda 200 binin üzerinde birçok farklı işlem yapılan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü hizmet binasında 2013 yılının mart ayında, Vezirköprü Belediyesi tarafından bölgede yürütülen yol yapım çalışmaları esnasında kullanılan silindir makinesinin oluşturduğu sarsıntı nedeniyle binada çatlaklar meydana geldi.

RİSK RAPORU HAZIRLADI

Söz konusu hizmet binası için akabinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce inşaat mühendisleri görevlendirildi. Vezirköprü’ye giden mühendisler binada incelemelerde bulundu ve 'Deprem Risk Raporu’ çıkarttı. Hasar raporunda ilçe müdürlüğü binasının ‘kullanılamaz durumda’ olduğunu tespit edildi.

PERSONEL ONARMAYA ÇALIŞTI

Raporun ardından yıkılması beklenen ilçe müdürlüğü hizmet binasında 50 personel hizmet vermeye devam etti. Personel, o dönem de gündeme getirdiğimiz haberlerimizde ‘Bina üzerimize yıkılacak' korkusuyla çiftçiye hizmet verdi. Müdürlük personeli, hizmet binasında zaman zaman oluşan çatlak ve çökmeleri kendi imkanlarıyla kapatmaya çalıştı. Akabinde binanın durumuyla ilgili kendisine bilgi verilen dönemin Vezirköprü İlçe Kaymakamı Yunus Emre Altıner, ‘Acil kodu’ vererek binadaki personeli tahliye ettirdi.

Tahliye sonrası personel ilçede yer alan Hükümet Konağı’nda kendilerine tahsis edilen bir odada bir süre hizmet verdi. Personel daha sonra mülkiyeti Vezirköprü Belediyesi’ne ait Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ilçe eski hizmet binasına taşındı. İlçe müdürlüğü memurları, daha sonra özel bir şahıstan kiralanan binaya geçti ve burada hizmet vermeye başladı.

1 MİLYON LİRA ÖDENEK AYRILDI ANCA YAPILMADI

Edinilen bilgiye göre; 2017 yılında Başbakanlık Yapı İşleri Genel Müdürlüğü’nden yeni bina yapımı için onay alınırken, ödenek yetersizliğinden dolayı inşaatına başlanamadı. Sonrasında yatırım programına alınan müdürlük binası için 1 milyon liralık ödenek ayrıldı ve 2018 yılı içerisinde yıkılması kararlaştırıldı. Müdürlük binasının yerine, o günden bugüne yenisi inşa edilmedi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü bölge çiftçisine hizmeti bir şahıstan kiralanan binada vermeye devam ediyor.

AdminAdmin