GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-02-2023 19:13

İKİNCİ BİR EMRE KADAR HAYVAN PAZARLARI KAPATILDI

İKİNCİ BİR EMRE KADAR HAYVAN PAZARLARI KAPATILDI

İKİNCİ BİR EMRE KADAR HAYVAN PAZARLARI KAPATILDI

Vezirköprü İlçe Tarım Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre: “23.02.2023 tarihli Samsun ili Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyon Kararı gereğince ikinci bir karara kadar İlimiz genelinde faaliyet gösteren tüm hayvan pazarları kapatılmıştır” denildi.

Çevre il ve ilçelerde görülen şap hastalığı nedeniyle Samsun İl Hayvan Sağlığı Zabıta Komisyonu tarafından alınan karar ile Samsun genelinde faaliyet gösteren canlı hayvan pazarlarının tedbir amaçlı olarak süresiz kapatıldığı belirtildi.

Kararın 2.maddesinde; "İlimiz Ladik ilçesinde ve çevre illerimizde çıkan şap hastalığı nedeniyle kapatılan hayvan pazarlarından kaynaklı ilimizde hayvan hareketlerinin yoğunlaşabileceği, ilimizdeki hayvan satış yerlerine talebin artabileceğinden dolayı hastalığı yayılmasını engellemek ve olası salgın ihtimaline karşı tedbiren 23.02.2023 tarihinden itibaren ikinci bir emre kadar ilimiz genelindeki tüm hayvan satış yerlerinin kapatılmasına oy birliği ile karar verilmiştir." denildi.

Kararda ayrıca, vatandaşların pazarlar dışında toplanarak hayvan alım satımı yapmalarını önlemek amacıyla ilçe müdürlükleri ile kolluk kuvvetlerince gerekli denetimlerin yapılacağına yer verildi.

 

İlkbahar Şap Aşılama Programı Başladı

 Bakanlığımızca yürütülen 2023 Yılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü kapsamında uygulanmakta olan Şap Aşılama Programı bildiğimiz gibi İlkbahar ve Sonbahar dönemlerinde olmak üzere iki dönem halinde uygulanmaktadır.

Bu kapsamda; İlimiz genelinde İlkbahar Şap Aşılama Programı 13 Şubat 2023 tarihinde başlamış olup 28 Nisan 2023 tarihine kadar tamamlanacaktır. Konu ile ilgili bir açıklama yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü V. Nail Kırmacı: "Şap Hastalığı, eskiden beri bilinen, ülkeler arası canlı hayvan ve hayvansal ürün ticaretini olumsuz yönde etkileyen, büyük ekonomik kayıplara neden olan, çift tırnaklı hayvanların akut ve çok bulaşıcı viral bir hastalığıdır.

Bu hastalığa sığır, manda, koyun keçi domuzların yanında yabani çift tırnaklı hayvanlarda duyarlıdır. Hastalıktan korunmada aşılama çok önemli olduğundan, yetiştiricilerimizin büyükbaş hayvanlarına uygun dönemlerde Şap aşılarını mutlaka yaptırmaları gerekmektedir. Ayrıca sevk edilecek büyükbaş hayvanlarda da Şap aşısı ile aşılanma şartı aranmaktadır. İlgili Yasa gereği; yetiştiricilerin hayvanlarını aşılatmaları zorunlu olup, aksi hareket edenler hakkında ilgili kanuna muhalefetten, 2023 yılı için 46.159 TL idari para cezası verilmesi hükmü mevcuttur. Yine Şap aşısı uygulanmamış hayvanların sevklerine müsaade edilmeyecek olup, veteriner sağlık raporu tanzim edilmeyecektir.

Aşılama Programı; İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından yürütülecektir. Üreticilerimizin mutlaka hayvanlarına aşı yaptırmaları ve daha ayrıntılı bilgi almak için İl ve İlçe Müdürlüklerimize müracaat etmeleri gerekmektedir. Hayvan sahiplerine ve ilgililere önemle duyurulur." dedi.

 

AdminAdmin