SİYASET
Giriş Tarihi : 07-12-2022 08:20

"ÇİFTÇİNİN HAK ETTİĞİNİ KAZANACAĞI GÜNLERE 6 AY KALDI "

"ÇİFTÇİNİN HAK ETTİĞİNİ KAZANACAĞI GÜNLERE 6 AY KALDI "

CHP İl Başkanı Fatih Türkel, “AK Parti'nin Ayçiçeğinde mazot desteğini %95 artırdık, tarıma sahip çıkıyoruz söylemenin gerçek yüzünü bir de bizden dinleyin “dedi.

Dekara 37 TL gübre, mazot desteği verirken %95 artışla 109 TL'ye çıkardık diyorlar. Halbuki çiftçi geçen yıl 37 TL'ye 5.2 litre mazot alırken bugün 109 TL'ye 4.3 litre mazot olabiliyor. Geçen sene 37 TL destek ile 20.5 kilogram üre gübresi alırken bugün %95 artırdık dedikleri 109 TL'ye 7.8 kilogram üre gübresi alınabiliyor. Diğer taraftan artırdık dedikleri destekler bu yıl değil çiftçimize seneye ödenecek. Yani bu yılki 109 TL'nin seneye ne kadar mazot ne kadar gübre alabileceğinin hesabını hemşerilerimizin vicdanlarına bırakıyorum.

Seçim yanaştı lakin AKP duvara dayandı. Müjdeler verdiğini iddia ederek aslında ülkeyi ve tarımı getirdiği noktayı ikrar eder hale geldi Ayçiçek’teki 50 kuruş destekleme primini müjde müjde diye 70 kuruşa çıkardığını ilan ediyor. Yeter mi?

Ey AK Parti Samsun Milletvekilleri görmüyor musunuz çiftçi sizin üretemediğiniz politikalar yüzünden tarımdan koptu, üretimi bıraktı her yıl zarar eder hale geldi. Kavak - Havza - Vezirköprü ilçelerimizde Ayçiçek üreticisi perişan durumda zarar etti.

Biz, sahip çıkın diyeceğiz de ellerinden bir şey gelmediklerini kendileri de biz de biliyoruz. Biraz sabır az kaldı. Planlı tarım ekonomisine taban fiyat uygulamasına, çiftçinin hak ettiğini kazanacağı günlere 6 ay kaldı.

Tarımdaki bu garabet uygulamalara sömürüye sadece Cumhuriyet Halk Partisi çözüm bulabilir.

Az kaldı hep birlikte başaracağız dedi.

AdminAdmin