SİYASET
Giriş Tarihi : 24-11-2022 08:51   Güncelleme : 24-11-2022 08:59

CHP İl Başkanı Fatih Türkel`in Basın açıklaması

CHP İl Başkanı Fatih Türkel; AK Parti ülke uçuyor, kriz yok salvoları atarken, Samsun’da millet geçim sıkıntısından dolayı çocuk yapamıyor.

CHP İl Başkanı Fatih Türkel`in Basın açıklaması

CHP İl Başkanı Fatih Türkel;

AK Parti ülke uçuyor, kriz yok salvoları atarken, Samsun’da millet geçim sıkıntısından dolayı çocuk yapamıyor.

 

Özellikle son bir yılda vatandaşın ekmekten yağa, çocuk bezinden çocuk mamasına, sebzeden ilaca varana kadar sadece insanca yaşamını sürdürecek bir sürü ihtiyaç kalemine ulaşamadığını, yıllardan sonra ilk defa çocuklarda yetersiz beslenmeye dayalı hastalıkların ciddi anlamda arttığını, milletin açlık sınırının altında inim inim inlediğini söyledi.

 

TÜİK verilerine göre Samsun'da 2016 yılında 640.650 çocuk doğmuşken 2020 yılında doğan çocuk sayısı 543.374'e gerilemiştir. 2021 yılında ise Samsun'da 525.801 çocuk dünyaya gelmiş. Yani 6 yılda çocuk doğum sayımız sadece Samsun'da 97.276 çocuk, orana vurduğumuzda doğum oranları % 22 geriye gelmiştir. Dünya ve Türkiye'deki istatistiklere baktığımızda ekonominin yukarıya doğru yükseldiği dönemlerde dünyada ve ülkemizde çocuk doğum oranları hep yükselişe geçerken, ekonominin kötüye gittiği dönemlerde aileler ekonomik kaygılardan ötürü yani çocuklarına bakamama kaygısından dolayı çocuk yapmaktan vazgeçmişlerdir.

Samsun'daki tablomuzda maalesef budur. Mevcut çocuklarına bez alamayanlar, çocuklarının geleceğinden kaygı duyan aileler çocuk yapmaktan Samsun'da da geri durmaya başlamışlardır. AKP’ye Ekmek üzerinden sorduk, işsizlik üzerinden sorduk, krediler üzerinden sorduk, esnaf üzerinden ekonomiyi sorduk, bugün de çocuk dünyaya getiremeyen aileler üzerinden soruyoruz.

 

Samsun’da yaşayan hemşerilerimizin durumu iyi mi?

21 yıllık iktidarın mensupları olarak siz nasılsınız?

Sizin ekonominiz nasıl?

Maddi durumunuz iyi mi?

Çoluk çocuklarınızın hali vakti yerinde mi?

 

Allah aşkına aman iyi olun. Millet perişanken göz nurumuz milletvekillerimiz bir de sizle uğraşmayalım. Bir de sizin dertlerinizle uğraşmayalım. Dedi.

 

 

Fatih TÜRKEL

CHP Samsun İl Başkanı

AdminAdmin