GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-01-2023 19:18

BU KÖPEKLERİ ÖLÜME KİM TERK EDİYOR

Daha önce Vezirköprü`ye hayvan barınağı kuruldu. Vezirköprüde cadde ve Sokaklarda başı boş gezen sokak köpekleri tehlike saçıyordu bunun önüne geçebilmek için Vezirköprü durağan yolu üzeri hayvan pazarı yanında barınak kuruldu. Bir süre hizmet verilen barınakta hayvanlara bakamayınca barınak kapatıldı.

BU KÖPEKLERİ ÖLÜME KİM TERK EDİYOR

Şimdi o eski manzaralar tekrar karşımıza çıkmaya başladı.  Vezirköprü merkezinde cadde ve sokaklarda yine başıboş köpekler gezmeye başladı.  

Vezirköprü ilçesine 40 km uzaklıktaki Durağan yolu üzerinde ormana terk edilen onlarca köpek açlık ve susuzlukla yaşam mücadelesi veriyor. Günlerce aç ve susuz kalan sokak köpeklerinin imdadına Vezirköprü hayvansever grubu yetişiyor.

Her gün Vezirköprü esnaflarından aldıkları ve kendi bütçelerinden de karşılayarak mama, et, ekmek ve yiyecekleri kilometrelerce yol kat ederek sokak köpeklerine götürüyorlar. Yabani doğaya ve zor şartlara alışık olmayan hayvanların açlık ve susuzluk dışında bölgedeki kara yolundan geçen araçların çarparak hayatlarını kaybetmeleri gibi bir ölüm tehlikesi ile de karşı karşıya kaldıkları belirtildi. Orman bölgesine terk edilen sokak köpekleri yabani hayvanların da saldırısı ile karşı karşıya kaldıkları ve doğaları gereği yabani hayata alışık olmadıkları belirtilen sokak köpeklerinin imdadına koşan vatandaş ve hayvanseverler, geceleri onları araçlarının kornalarına basarak çağırıyorlar. Korna seslerini duyan hayvanlar sevinç içinde arabalara doğru koşuyor. Onlar için getirilen mama ve yiyecekleri yerken hayvanseverlere minnet duygusu ile bakıyorlar.

BÖLGEDEKİ KÖYLÜLERDE ŞİKAYETÇİ OLMAYA BALADI

 

Saraycık mevkiindeki köylülerde bu durumdan rahatsız olmaya başladı. Bazı araçların bölgeye gelerek köpek saldıklarını gördüklerini belirten çevre halkı köpekler burada doğaya alışık değil yola yatıyorlar her gün bu hayvanlar burada telef oluyor  Kazaya sebebiyet veriyor. Köpekler aç kalınca bizim kanatlı hayvanlarımızı yiyor bahçelerimizi talan ediyorlar  yetkililer biran önce önlem alması gerek” dediler.

AdminAdmin