GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-11-2022 17:36

ATATÜRK ÖLÜMÜNÜN  84. YILINDA ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE ANILDI

ATATÜRK ÖLÜMÜNÜN  84. YILINDA ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE ANILDI

ATATÜRK ÖLÜMÜNÜN  84. YILINDA ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE ANILDI

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK, ebediyete İntikalinin 84. Yıldönümünde düzenlenen programla anıldı.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde Kaymakam Halid Yıldız ve Belediye Başkanı İ. Sadık Edis’in çelenk sunmasının ardından program, Saat: 09.05’te iki dakikalık Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasından sonra Belediye Kültür Merkezin devam etti.

Fazıl Ahmet Paşa Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Nevzat Ünal tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma  “Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının, 84 yıl dönümünde kendisini anmak ve onun mirasına olan minnettarlığımızı ifade etmek için toplanmış bulunmaktayız.

Doğadaki tüm canlılar gibi insanoğlunun da yaşamının bir sınırı vardır. Ancak bazı insanlar vardır ki, yaşanılan boyunca yaptıkları eserlerle, insanlığa yapmış oldukları hizmetlerle yaşamlarından sonra da varlıklarım sürdürürler.

Mustafa Kemal Atatürk, hem milli mücadele, hem de Cumhuriyeti inşa sürecinde daima ileriye bakmış, ileriye yürümüştür. Mustafa Kemal gibi düşünebilmenin ilk adımı ileriyi görebilen, daha ileriye gitmeyi amaçlayan, yeni nesiller yetiştirmektir. Yeni neslin geçmişini iyi bilmesinler ferdin üzerine düşen sorumluluğun bilincinde olması gerekmektedir.

Gelecekte ülkenin yönetimini devralacak, geleceğimizi yönlendirecek, uygar ve saygın bir ulus olma bilincini daha da pekiştirecek gençler, Ulu Önder Atatürk’ün İlke ve İnkılâplarının ışığında ilerlemelidir

Aynı çağda yaşayan, gerek kendi milletleri gerekse dünya için endişe ve korku kaynağı olan bu liderler, bugün ya unutulmuş ya da kötü miraslarıyla anılır olmuştur.

Yalnızca 10 Kasımlar değil, düşünce ufkumuzda Atatürk’ün mücadele azmi, bizlere yüklediği sorumluluklara ve gösterdiği bedeller asla unutulmamalıdır. Ülkemizin en zor anında bile düşünüp ortaya koyduğu milli hedeflerin hatırlanması, bu tür çabaların değerinin çok iyi bilinmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde ulu önderin emanetini gelecek çağlara ve nesillere ulaştırabiliriz.

Konuşmaların ardından  “Atatürk Deyince” isimli video gösterisi ile Fazıl Ahmet Paşa Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan oratoryo gösterisi katılımcılar tarafından beğeniyle izlendi.

Atatürk’ü Anma Günü ile ilgili düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödüllerin verilmesi sonrası tören son buldu.

 

AdminAdmin