Güncel
Giriş Tarihi : 31-01-2017 15:21   Güncelleme : 31-01-2017 15:21

SORUNLARIMIZ BELLİ

Biliyorsunuz ki Vezirköprü'nün sorunları çok. Bu sorunların başında işsizliğin, yatırımsızlığın başı çektiğini biliyoruz.

SORUNLARIMIZ BELLİ

Biliyorsunuz ki Vezirköprü'nün sorunları çok. Bu sorunların başında işsizliğin, yatırımsızlığın başı çektiğini biliyoruz.


Bunun yanında eğitimde, sağlıkta, ulaşımda sorunlar hiçbir dönem bitmedi, biteceğe de benzemiyor. Nedenine gelince. Vezirköprü'yü sıradan bir ilçe mantığıyla görüp, sıradan bir ilçe mantığıyla yönetmeye kalkarsanız bu sorunlar daha da bitmez.


26 bin ilçe merkezi nüfusuyla 80 bini aşan köy nüfusuyla 100 bine varan toplam nüfusuyla 137 kırsal olmak üzere merkezde 19 mahalleye sahip Vezirköprü devasa bir ilçe.


Hani derler ya büyük başın büyük derdi olur. Vezirköprü'de görülenden bilinenden daha büyük bir ilçe için sorunları da görünenden, bilinenden daha fazla.


Buna yönetsel manada sıkıntılar da eklenince sorunlar bitmek yerine çoğalarak devam ediyor. Kırsal mahallelerde yollar içler acısı Biz basın mensubu olarak gidip gördük. Yetkililerde bir gidip görsün. 


Uzak mahallerde kanalizasyonlar mahallelerin içine akıyor bu da sağlığı tehdit ederek bir çok hastalıkların yaşanmasına sebep oluyor. Yol konusuna gelince sıkıntı daha da büyük. Kırsal mahallere gitmek mümkün değil. Kırsalda yaşayan vatandaşlarımız "insan gibi yaşamak istiyoruz" diye isyan ediyor ve yetkililerden yollarının yapılması istiyorlar.


Bazı yetkililerin ifadelerine  baktığınızda Vezirköprü'ye ciddi rakamların girdiğini görüyoruz. Ama bu rakamlarla görülen hizmetler ilçemizde göze batmıyor. Nedenine gelince Vezirköprü bir çok ilden büyük gibi Türkiye'nin en çok köyünede sahip bir ilçe. Yukarıda belirttiğim gibi Vezirköprü gerek nüfusuyla, gerek coğrafi konumuyla  devasa bir ilçe. Burayı küçük yatırımlarla, küçük hizmetlerle ihya etmek imkansız oluyor.  


Öncelikle Havza-Vezirköprü arası karayolunun biran önce yapılması gerekiyor. Havza'dan Vezirköprü'ye gelirken zaten sorunlu bir ilçebelli oluyor. Türkiye'nin hiç bir yerinde böyle bir yol yok.  Vezirköprü büyüklüğüne yaraşır hizmet almadığı sürece bu günkü yapısından kurtulması zor. Bu anlamda siyasi iradeye büyük iş düşüyor.


Yazımı bir fıkra ile kapatmak istiyorum. Köyün birine hiç yağmur yağmazmış tüm arazi kuraklıktan kırılıp geçiyormuş. Köylülerden bir ellerini havaya kaldırıp dua etmeye başlamış. Ey Allah'ım şu dağı görüyormusun şu dağı işte dağın eteğindeki tarla benim oraya şöyle bir rahmet yağdırırmısın demiş. Ertesi gün gök gürültüsü şimşekler derken öyle bir yağmur yağmış ki. Yağmurdan sonra tarlasına giden adam bir bakmış ki tarla göllenmiş yarılmış adeta talan olmuş. Adam şöyle bir havaya bakmış, ey Allah'ım sende kabahat yokki tarlayı sana gösterende demiş.