Güncel
Giriş Tarihi : 02-06-2022 10:09   Güncelleme : 02-06-2022 10:09

MUHALEFET PARTİ BAŞKANLARI ORTAK BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

MUHALEFET PARTİ BAŞKANLARI ORTAK BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

MUHALEFET PARTİ BAŞKANLARI ORTAK BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

Havza OSB de 10 fabrikanın temelinin atıldığı saate Cumhuriyet meydanına toplanan muhalefet partilerinin ilçe başkanları ve yönetim kurulu üyeleri Atatürk anıtı önünde basın açıklaması yaptı.

 Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti, Deva Partisi, Gelecek Partisi ve Büyük Birlik Partisi İlçe Başkanları Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı önünde ortak basın açıklaması yaptı. CHP  İlçe Başkanı Onur Bayburtlu yaptığı açıklamada; “Biz bu sözü defalarca söylememize ve basında yer vermemize rağmen bu söz hiçbir zaman ciddiye alınmadı ve şimdi duyuyoruz ki Havza Organize Sanayi Bölgesi olarak Vezirköprü’nün önüne geçmiş. %77 oy vermiş Vezirköprü’nün talihini bu seçimde de değiştirememişiz, bunu görüyoruz. Bu bize gerçekten çok acı veriyor.” Dedi.

İyi Parti İlçe Başkanı Salih Gürbüz; “Gerek Narlı Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlarımızla, gerekse de ilgililere yaptığımız görüşmelerde tarafımıza iletilen; Sadık Edis’in bu işin arkasında durmadığı, Kenevir fabrikası kurmak için gelen bir yatırımcıya Sadık Edis’in yardımcı olmayıp engel olduğudur.

Yatırımcı her yolu denemiştir.  İncesu mevkiinden bir yer istemiş ancak kabul edilmemiştir, ardından yine girişimlerine devam edip tütün ambarlarım istemiş ve yine talebi reddedilmiştir.

Son olarak, bir yurttaşımız kendisine fabrika için 50 dönümlük kendi arazisini vermek istediğini belirtmiş ancak Sadık Edis bu sefer de imar izni vermeyeceklerini kendilerine iletmiştir. Bu yaşananlar sonucunda ilçemiz hem Kenevir’in patentini hem de fabrikasını Havza’ya kaptırmıştır.” Dedi.

Büyük Birlik Partisi İlçe Başkanı Fatih Ay; “Yaklaşık 100 bin civarında olan ilçe nüfusunun yüzde 70’i köylerdedir. Vezirköprü, Türkiye’nin en fazla köye sahip ilçesidir. Bu da Vezirköprü ekonomisinde tarım ve hayvancılığın çok önemli bir yeri olduğu anlamına gelmektedir. Ancak ekonominin kötü gidişatından ötürü artan mazot fiyatları, yem ve gübre fiyatları ve daha pek çok faktör gerek ilçemizde gerekse ülkemizde ziraatı sürdürülebilir olmaktan çıkarmaktadır bundan dolayı, gıdada üretimin temel parçası olan çiftçi, ürettiğiyle geçinemez ve üretemez hale gelmektedir. Geçimini sağlamak için büyükşehirlere göç etmek zorunda kalmaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Köylü milletin efendisidir!” sözünün ne kadar doğru olduğu bir kez daha görülmüştür.

Ancak bunu sağlayacak zincirin ilk halkası, yani çiftçi, toplumu inşa edecek insanın karnını doyurmak şöyle dursun kendi geçimini sağlayamamaktadır. İlçemizin sorunları var iken ilçeye yapılan en büyük icraatlar bir saat kulesi ve semaver heykeli olmuştur. Bir ürünü sermayeye dönüştüremedikten sonra heykeli pek bir fayda sağlamaz. Zaten onun da heykelinin katbekat büyüğü, onu sermayeye dönüştürebilmiş yine Havza’da mevcuttur.” Dedi.

Gelecek Partisi İlçe Başkanı İbrahim Durmaz ; “Değişimin, gelişimin, yeni insanların, yeni bir yönetimin gerekli olduğunu dile getiriyorum. Fabrika açacaklar sanayi yok. Organize Sanayi Bölgesi deniliyor, sanayi deniliyor, fakat aynı alana Besi OSB deniliyor. 3 – 5 yıldır bu şekilde devam ediyor. Bizim burada değişimi gerçekleştirerek yeni fikirlerle, yeni insanlarla, yeni liderlerle yolumuza devam etmememiz gerektiğine inanıyorum.” Dedi.

Deva Partisi İlçe Başkanı İbrahim Hakkı Ok; “İktidarın en iyi günlerinde en iyi oyu almışken Vezirköprü’nün 20 yılına yazık oldu.” Dedi.