Güncel
Giriş Tarihi : 25-03-2022 19:36   Güncelleme : 25-03-2022 19:36

Dünya Ormancılık Günü ve Ağaç Bayramı

Dünya Ormancılık Günü ve Ağaç Bayramı

Dünya Ormancılık Günü ve Ağaç Bayramı

21 Mart Dünya Ormancılık Günü dolayısıyla Saraycık Mahallesi mevkiinde 350 adet fidan dikimi gerçekleştirildi. Aynı günün Dünya Down Sendromlular günü olması nedeniyle fidan dikenler de bu özel öğrencilerden oluşturuldu.

Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen etkinlik bu yıl  Vezirköprü`deki Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencileriile birlikte  protokol üyeleriyle fidan dikimi gerçekleştirildi.
Vezirköprü Orman İşletme Müdürü Meryem Burçin Irmak; “Kuzey yarım kürede ilkbaharın, güney yarım kürede de sonbaharın başlangıcı sebebiyle 21 Mart günü, Dünya Ormancılık Günü ilan edilmiştir. 21 – 26 Mart arası da Orman Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu kapsamda etkinliğimizde 300 adeti fıstık çamı, 50 adeti de ceviz fidanı olmak üzere toplam 350 adet fidan dikimi gerçekleştirildi.
İlçemiz genelinde düzenlenen etkinliklerde ise toplam 36 bin 950 fidan bu hafta toprakla buluşacak. Bu etkinliklerde ise fıstık çamı, dış budak, akasya, biberiye, kekik ve ceviz gibi fidan çeşitleri yer alacak. Hafta boyunca okullarımızda sinevizyon gösterilerimiz olacak. Bu gösterimlerde geleceğimizin neferleri olan minik çocuklarımıza fidan dikmeyi öğreteceğiz.” Dedi.

Ormancılık günü ve Down Sendromlular gününü aynı etkinlikte birleştirilerek bir etkinlik düzenlendiğini ifade eden Vezirköprü Kaymakamı Halid Yıldız “İki ayrı günün birleştirilmesiyle etkinliğimiz daha anlamlı bir hale geldi” dedi.