Güncel
Giriş Tarihi : 01-03-2022 15:57   Güncelleme : 01-03-2022 15:57

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif DAĞLI’nın ‘Yeşilay Haftası’ Mesajı

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif DAĞLI’nın ‘Yeşilay Haftası’ Mesajı

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif DAĞLI’nın ‘Yeşilay Haftası’ Mesajı

5 Mart 1920 tarihinde Ord. Prof. Dr. Mazhar Osman öncülüğünde Hilal-i Ahdar adıyla kurulan Yeşilay Cemiyeti'nin kurulduğu hafta (1-7 Mart), sağlıklı nesiller yetiştirmek için alkol, sigara ve uyuşturucu madde bağımlılığı ile mücadele etmek amacıyla ülkemizde her yıl Yeşilay Haftası olarak kutlanmaktadır.

Madde bağımlılığı; psikolojik, sosyolojik ve ekonomik boyutlarıyla tüm dünya için ortak bir sorundur. Bireylerin, özellikle de çocuk ve gençlerimizin kötü alışkanlıklardan uzak durması, sağlıklı ve mutlu bir toplum oluşturmak için oldukça önemlidir. İnsanların uzun, mutlu, başarılı ve faydalı bir ömür geçirebilmeleri fiziken ve ruhen sağlıklı olmalarına bağlıdır.

Bağımlılıkla etkili mücadele etmenin yöntemleri ulusal ve küresel ölçekte artarak devam etmektedir. Bağımlılıkla mücadelede önleyici mekanizmaların oluşturulması ve ilgili tüm paydaşların doğru bir şekilde tanımlanarak aktive edilmesi stratejik önem taşımaktadır. Çocuklar ve gençlerin uyuşturucu madde kullanımının ve bağımlılığının önüne geçilmesi konusunda anne duyarlılığından faydalanmak amacıyla Bakanlığımız tarafından hayata geçirilen ‘En İyi Narkotik Polis Anne’ projesi kapsamında ilimizde gerçekleştirilen 543 etkinlikte 8 bin 251 annemize eğitim verilmiştir. Bu projenin yanı sıra Akran Gönüllüleri, Narkorehber, Narkolog ve Narkonokta projeleri bağımlılıkla mücadelede önemli katkılar sunmaktadır. Ayrıca ilimizde bağımlılığı önleme, bağımlılıkla mücadele, toplumu bilinçlendirme ve bağımlı bireylerin ailelerine destek olma amacıyla OMÜ Bağımlılıkla Mücadele Uygulama Araştırma Merkezi ve Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) faaliyetlerini sürdürmektedir. Bağımlılıkla mücadelede yeni stratejiler geliştirilmesi amacıyla 25 Ocak 2022 tarihinde Valiliğimiz himayesinde “Samsun Bağımlılıkla Mücadele ve Önleme Çalıştayı” düzenlenmiştir.

Tüm bu gelişmeler ışığında, Devletimizin ulusal düzeyde kararlılıkla sürdürdüğü bağımlılıkla mücadeleyi, ilimizde de kurumlarımızla iş birliği halinde aynı kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle toplumu bilinçlendirme, farkındalık oluşturma ve bağımlılığı önleme mücadelesi çerçevesinde, Yeşilay Haftası’nı kutluyor; tüm vatandaşlarımıza sigara, alkol ve madde bağımlılığından uzak, sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum.