Güncel
Giriş Tarihi : 17-02-2022 09:27   Güncelleme : 17-02-2022 09:27

Kenevir üretimi Vezirköprü'de şaha kalkacaktı, Rafa Kalktı

Kenevir üretimi Vezirköprü'de şaha kalkacaktı, Rafa Kalktı

Kenevir üretimi Vezirköprü'de şaha kalkacaktı, Rafa Kalktı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, 2019 yerel seçimler öncesi Mart ayında Vezirköprü`de seçim çalışmaları kapsamında şu şekilde konuşmuştu. "Uzun yıllardır unutulmuş, unutturulmuş, ötelenmiş, yok farz edilmiş çok önemli olan keneviri bugün Türkiye'de yeniden şaha kaldırmak için seçilmiş bölge Vezirköprü'dür." Demişti.

Vezirköprüde seçim çalışmaları kapsamında vatandaşlarla bir araya gelen Karaaslan, kenevir üretiminde önemli bir ilçe olan Vezirköprü'nün Samsun'un parlayan yıldızı olacağını ifade etmişti.

Vezirköprü'deki kenevirin dünyada eşi ve benzerinin olmadığını anlatan Karaaslan, "Çünkü uzun yıllardır unutulmuş, unutturulmuş, ötelenmiş, yok farz edilmiş çok önemli olan keneviri bugün Türkiye'de yeniden şaha kaldırmak için seçilmiş bölge Vezirköprü'dür. Eskiden kenevir üretiminin nasıl olduğunu, burada nasıl yapıldığını ve bugün dünyanın ihtiyaç duyduğu hammadde olarak kenevirin ve otomotiv ve ilaç sanayisinde, hem kağıt yapımında hem kozmetikte, yani her şeyde kullanılabilecek bir hammaddenin ilçemizde en iyi şartlarda yetişecek olması ve kurulacak endüstriyle birlikte bunun istihdam getirecek bir sanayiye dönüşmesi bizler için en büyük müjdedir diye düşünüyorum." diye konuşmuştu.

Türkiye'yi kalkındıracak bu önemli yatırımların startını verdiklerini vurgulayan Karaaslan, kenevir üretiminin hem üreticiye hem de istihdama katkı sağlayacağını ifade etmişti. Aradan 3 yıl geçmesine rağmen kenevir fabrikası ve üretimi ile ilgili Vezirköprü`de herhangi bir gelişme olmadığı gibi Vezirköprü göç vermeye ve küçülmeye devam etmekte.