Güncel
Giriş Tarihi : 29-01-2022 10:18   Güncelleme : 29-01-2022 10:18

İlçe Tarım Binasına Ayrılan1.5 Milyon TL Buhar Oldu

İlçe Tarım Binasına Ayrılan1.5 Milyon TL Buhar Oldu

İlçe Tarım Binasına Ayrılan1.5 Milyon TL Buhar Oldu

Vezirköprü’de boşaltılarak hizmeti durdurulan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü Hizmet Binası, 2018 yılı içerisinde yıkıldı. 2018 yılı yatırım programına alınan bina için, 1 buçuk milyon liralık ödenek ayrılmıştı.

Yılda 22 bine yakın çiftçinin işlem yaptırmak için geldiği ve bakımsızlık nedeniyle atıl duruma düşen Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü acil durum koduyla boşaltılarak tahliye edilmişti. Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nail Kırmacı, söz konusu hizmet binasının, devletin 2018 yılı yatırım programına alındığını açıklamıştı.

KULLANILAMAZ RAPORU VARDI

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne bağlı inşaat mühendisleri, gelen şikayetler üzerine 2013 yılı başında Vezirköprü'ye giderek, ilçe binasında incelemelerde bulundu. Binada yapılan incelemelerde 1970 yılından bu yana hizmet veren binanın 'kullanılamaz' durumda olduğu tespit edildi.

PERSONEL KORKU İÇERİSİNDE ÇALIŞIYORDU

Vezirköprü Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü'nde 50 civarında personel her gün ‘bina üzerimize yıkılacak’ korkusuyla aylarca çalıştı. Müdürlük çalışanları, hizmet binasında zaman zaman oluşan çatlak ve çökmeleri ise kendi imkanlarıyla kapatmıştı.

DÖNEMİN KAYMAKAMI TAHLİYE TALİMATI VERDİ

Söz konusu binada; Vezirköprü Belediyesi tarafından bölgede yürütülen yol yapım çalışmaları sırasında kullanılan silindir makinesinin sarsıntısı nedeniyle çatlaklar oluştu. Olayın Vezirköprü Kaymakamı Yunus Emre Altıner’e bildirilmesi üzerine Kaymakam Altıner, binadaki personeli tahliye ettirmişti.

İL MÜDÜRÜ MÜJDEYİ VERDİ

Bina ile ilgili son gelişmeleri anlatan Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nail Kırmacı, söz konusu hizmet binasının, devletin 2018 yılı yatırım programına alındığını açıkladı. Nail Kırmacı, “Ciddi risk taşıyan binamızı yenilenmesi için hükümetimiz 2018 yılı yatırım programına dahil etti. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’müz için 1 buçuk milyon liralık ödenek ayrıldı. Şu anda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mızca proje hazırlanıyor. 2018 yılı içerisinde atıl durumdaki binamız yıkılarak, yenisinin yapım işlerine başlanacak” dedi.

Bina yıkıldı. İlçe Tarım Müdürlüğü geçi olarak aynı bölgede bir bina kiraladı. 2 yıldır burada hizmet vermeye çalışıyor. Tarım arazilerinin yoğun olduğu bir ilçede İlçe Tarım Müdürlüğü binası olmaması çiftçilerimizi derinden üzüyor. Ayrılan 1.5 milyon liranın tekrar çıkartılarak atıl durumda duran arsanın ise üzerine yeni bir bina yapılması Vezirköprü`nün bu ayıbını örtecektir.