Güncel
Giriş Tarihi : 14-01-2022 14:01   Güncelleme : 14-01-2022 14:01

Vezirköprü Yerel Gazeteleri Ortak Basın Bildirisidir.

Vezirköprü Yerel Gazeteleri Ortak Basın Bildirisidir.

Vezirköprü Yerel Gazeteleri Ortak Basın Bildirisidir.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü geçti! Gerçekler yine aynı...

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla okurlarımızın gerek ziyaretleri gerekse tebrik mesajları ile önemli desteğini gördük. Gazetecilik mesleğinin bu gibi önemli günlerinde mesleğin paydaşları da her ne kadar kutlamayı unutmasalar da, gerçekler ertesi gün yüzümüze çarpmaya devam ediyor.

Gazete çıkarmanın mevcut ekonomik şartlar ve özellikle kağıt başta olmak üzere artan maliyetler göz önünde bulundurulduğunda, ilçelerde gazetecilik mesleğini icra edenlerin zararının her geçen gün arttığı aşikardır.

İlçesinin ve bölgesinin sıkıntılarını dile getirmek için her türlü zorluğa rağmen gazetecilik mesleğini icra etmeye çalışanlara karşı; Basın İlan Kurumu’nun (BİK) tüm zorluklarda yanımızda olduğunu hissederek yaşanan zorluklara karşı durmasını beklesek de, gazetelerin en önemli paydaşlarından olduğunu iddia eden bu kurumun sadece iş yapıyormuş görüntüsü altında yayımlanan ilan ücretlerinden yaptığı kesintisinin dışında bir işe yaramaması, özellikle ilçelerdeki gazeteleri daha zor duruma sokmaktadır.

Elbette bu zor durum sadece maddi temelli değildir. Mesleği zora sokan sebeplerden bir tanesi de; Gazetelerin haklarını gözeteceğini iddia eden bir Devlet Kurumunun, kimin yanında olduğunu anlamamasındandır.

Hatırlatmak isteriz ki;

Özellikle ihale ilanlarının gazetelerde yayımlanmasının amacı, gazetelere destek vermek ile sınırlı değildir. Bu ihalelerin yayımlanmasındaki asıl amaç; İhaleye girebileceği düşünülen insanlara  ulaştırılmasının sağlanmasıdır.

Ancak, zaten gazetelerle sıkıntısı olan ve bunu hiçbir platformda saklama gayreti bile göstermeyen Samsun Büyükşehir Belediyesi olsun, Vezirköprü İcra Müdürlüğü olsun, ilçemizdeki yapılması gereken ihale ilanlarını bölerek doğrudan teminle mal alımına yönelen (ve aslında suç işleyen) kurumlar olsun, el altından iş çevirmeye çalıştıkları iddialarına kulak asmadan günlerini geçirmektedirler.

Gazetelerin en büyük destekçisi olduğunu iddia eden Basın İlan Kurumu ise, tüm bu olup biteni seyretmekle kalmayıp, gazetelere de ‘Siz uğraşın, biz paramızı biliriz.’ diyebilmektedir.

Sürekli yaşadığımız Vezirköprü İcra İlanlarının Samsun’da ya da Türkiye genelinde yayınlanan gazetelerde çıkması, bunun yanı sıra son olarak Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin 'Vezirköprü Dolmuş Hatları İhalesinin' sadece Samsun merkezindeki bir gazetede yayınlanması bardağı taşırmıştır.

Vezirköprü’de yapılacak olan bu işte 2886 sayılı kanuna sığınarak “İhalenin yapılacağı yerde yayınlanır” diyebilen bu zihniyet, Vezirköprü’nün dolmuş hatlarının bile Vezirköprülülerin almasına yanaşmayan, ihaleye el altından fesat görüntüsü yaratan bir anlayışa girmeyi uygun bulmuştur.

Sıkıştıkları zaman ‘kanun böyle' diyebilen bu anlayış, yıllardır taraflarına aktarılmasına rağmen kanunda bir değişiklik yapılması üzerine herhangi bir girişimde de bulunmamış, özellikle ilçe gazetelerini daha büyük balıklara yedirmek anlayışıyla hareket etmeyi sürdürmüştür.

Biz Vezirköprü’de yayım yapan Gazeteler olarak diyoruz ki;

Başta Basın İlan Kurumu ve diğer resmi daireler bu anlayışlarını değiştirmeyerek bizim kaybolacağımızı düşünüyorlarsa, büyük bir aymazlık içindeler.

Eğer bu yaptıklarını bilmeden veya kasıtsız olarak yaptıklarını iddia ediyorlar ise de yanlışlarından biran önce dönmeliler. Yerel Gazetelerin hakkı olan ihale ilanları. İcra ilanları vb. ilanların haksızlığa neden olmayacak şekilde adaletli bir şekilde organize edilmesini talep ediyoruz.