Güncel
Giriş Tarihi : 27-12-2021 12:02   Güncelleme : 27-12-2021 12:02

Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Avans fiyatları

Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Avans fiyatları

Amasya Pancar Ekicileri  Kooperatifi Avans fiyatları

Değerli paydaşlarımız;

Sermayenin tabana yayılması düşüncesi ile kurulan ve S.S. Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin bir iştiraki olan Amasya Şeker Fabrikası 2021/2022 kampanya dönemini 49.215 Ton Şeker, 16.500 ton Melas ve yaklaşık 130.000 ton yaş Küspe üretimi yaparak kazasız ve belasız bir şekilde başarı ile tamamlamıştır. Bu üretim sürecinde bugüne kadar pancar ekicisi çiftçilerimiz ayni ve nakdi avanslar dahilinde sözleşmede yazılan tarihlerden önce desteklenmiş, ekonomik olumsuzluklara karşı azami ölçüde Şirketimiz imkanları dahilinde koruma altına alınmıştır. Yaşadığı sıkıntılar nedeniyle Şirketimizin ve Kooperatifimizin kapısını çalan hiçbir çiftçimiz eli boş gönderilmemiştir. Sürdürülebilir Şeker Pancarı tarımının teminatı Kooperatif Şeker Fabrikalarıdır. Çünkü Şirket sermayesini pancar ekicisi çiftçilerinden aldığı gibi bundan da öte gücünü, üretme azim ve isteğini de yalnızca pancar ekicisi çiftçilerinden alır. Pancar ekicisi çiftçilerimiz asla yalnız ve piyasanın kaderine, insafına terk edilmiş değillerdir.

 

Kıymetli dostlarımız;

Şirketimiz bu sene bir ilke daha imza atarak pancar işleme döneminde Etil Alkol tesislerini de başarı bir şekilde devreye alarak hem şeker üretim ve hem de Etil Alkol üretiminde maliyetleri önemli ölçüde azaltan bir çalışma yürütmüştür. Elimizdeki melas ile yaklaşık 4 milyon litre üzerinde Etil Alkol üretimi gerçekleştirilecektir. Yine bu sene satın aldığı bir tonluk ve 500 kg’lık yaş küspe paketleme makinaları ile ciddi miktarda paketli yaş küspe üretimi gerçekleştirmiş, bir yandan Çiftçilerimiz ve besicilerimizin yaş küspe kayıpları minimize edilirken diğer yandan çevre kirliliğini azaltıcı önlemleri devreye almıştır. Geçirdiğimiz kampanya sürecinde söz verdiğimiz gibi çiftçilerimizin pancar tesellüm süreleri azaltılmış, hiçbir çiftçimiz uzun süre pancarını teslim etmek için uzun kuyruklarda bekletilmemiştir. Kampanyamızın son dönemlerinde yağan yağışlardan dolayı pancarı tarlada kalan çiftçilerimizin mağdur olmaması için Şirketimiz tüm imkanlarını seferber ederek onların alın terinin heba olmasına müsaade etmemiştir. Bu mücadele sonucu bir çiftçimizin “biz Amasya Şekerin gücünü gerçekten yanımızda hissettik” beyanı bizler için en büyük övünç kaynağı olmuştur. Değerli çiftçi dostlarımız unutmayınız ki sizin için pancar, emek, alın teri, aş ve iş demekse bizler için pancar gelecek, üretim ve namus demektir.

 

Aziz pancar ekicisi çiftçilerimiz;

2022/2023 dönemi pancar alım dönemi için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyor, sofranızda aş tarlanızda iş olabilmek adına ve sizlerden gelen talepleri de dikkate alarak tüm imkanlarımızı sonuna kadar kullanmaya gayret ediyoruz. Bu bağlamda sizleri yine nakdi ve ayni avanslarla desteklemek kaydı ile firesi düşülmüş %16 polar ihtiva eden net pancarın avans alım fiyatı 800,00 TL/Ton olarak belirlenmiş olup ayrıca tesellüm edilen net pancar üzerinden brüt 50,00 TL/Ton Yaş Küspe primi vereceğimizi ve böylelikle en düşük polar taban fiyatının 600 TL/Ton (en az brüt 50,00 TL/Ton Yaş Küspe primi) olacağı sözünü de buradan ilan etmek istiyoruz. Gayret bizden, destek sizden, yardım Allah’tandır. Bu bağlamda sizleri her zaman olduğu gibi pancar ekimine davet ederken, yokluğun bir paylaşımının olamayacağını ifade ediyor, var olanı paylaşmaya, birlikte yürüyüp birlikte büyümeye çağırıyoruz. Şirketimizin içerisinden geçtiğimiz dönemde daha önce hiç olmadığı kadar sizlere, desteğinize ihtiyacı vardır. İnanıyor ve güveniyoruz ki bu toprakların kazanımları yine bu toprakların insanı ile paylaşılacaktır.

 

Değerli Kamuoyu,

Bizleri bu süreçte asla yalnız bırakmayan pancar ekicisi çiftçilerimize, S.S. Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Mustafa SAATÇİ ve Yönetim Kuruluna, Şirketimiz Yönetim Kuruluna, Amasya Valimize, İlçe Kaymakamlarımıza, İl ve ilçe Belediye Başkanlarımıza, Siyasi parti temsilcilerimiz ve Sivil Toplum Kuruluşlarımıza, Nakliye Kooperatifi Başkanlarımıza ve onların sayın üyelerine, Emniyet güçlerimiz ve onların kahraman mensuplarına, yerel basın temsilcilerimize, Şirket ve Kooperatif çalışanlarımıza en kalbi minnet ve şükranlarımızı sunar, yeni yılın ülkemize ve sizlere hayırlar getirmesini Mevla dan niyaz ederiz.