Güncel
Giriş Tarihi : 23-12-2021 09:12   Güncelleme : 23-12-2021 09:12

BALIK TÜRÜ OLAN İSRAİL SAZANI İLE MÜCADELE BAŞLADI

BALIK TÜRÜ OLAN İSRAİL SAZANI İLE MÜCADELE BAŞLADI

BALIK TÜRÜ OLAN İSRAİL SAZANI İLE MÜCADELE BAŞLADI

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce, Altınkaya barajı ile birlikte Kızılırmak ve Yeşilırmak deltasında bulunan baraj göllerindeki yerli balıkların yumurta ve yavrularıyla beslenerek baskın tür haline gelen İsrail sazanı popülasyonunun azaltılması amacıyla "İsrail Sazanı ile Mücadele ve Kooperatiflerin Güçlendirmesi Projesi" hayata geçirildi.

İsrail sazanının avlanıp yağ fabrikalarına gönderilerek balık yemi sanayisinde kullanılması ve balıkçıların gelir kazanması için Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının (DOKAP) desteğiyle alınan 36 ila 40 lık fanyalı ağları, balıkçılara ücretsiz olarak dağıtıldı. Proje kapsamında soğuk hava depolarıda kuruldu.

Projenin devamında, İsrail sazanının avlandığı göl ve barajlara pullu sazan ve aynalı sazan gibi yerli tür balıklar salınarak popülasyonları artırılacak. Göllerde İsrail sazanı avlayan balıkçılar, bunları yem fabrikalarına kilogramı 1,75 liradan satacak.

Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam yaptığı açıklamada;   istilacı İsrail sazanının yerli balık türlerinin yumurtalarına kendi yumurtalarını bırakarak döllenmesini sağlayıp pullu sazanın şeklini değiştirdiğini, ekonomik değeri bulunan balıkların yavrularını yiyerek popülasyonlarının da azalmasına neden olduğunu söyledi. Bunun önüne geçilmesi için İsrail sazanı ile mücadele edilmesi gerektiğini dile getirerek balıkçılara ağ dağıttıklarını ifade etti.