Güncel
Giriş Tarihi : 21-10-2021 18:05   Güncelleme : 21-10-2021 18:05

VEKAD “ARTIK DEĞİL” PROJESİ İKİNCİ YILINDA

VEKAD “ARTIK DEĞİL” PROJESİ İKİNCİ YILINDA

VEKAD “ARTIK DEĞİL” PROJESİ İKİNCİ YILINDA

Vezirköprü Eğitim’de Kaliteyi Artırma Derneği (VEKAD), Vezirköprü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Vezirköprü Belediyesi işbirliği ile çevre kirliliği ve su kaynaklarının doğru kullanılması amacıyla başlatılan 'Artık Değil' projesinin bu yılki başlangıç sunumu yapıldı.

İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Tuncay Yıldırım da katıldığı toplantıda, Vezirköprü Belediyesi Çevre Mühendisi Özlem Kaşçı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İş Sağlığı Ve Güvenliği Uzmanımız Fatih Üstüner, proje koordinatörleri Erkan Ulaşır ve İbrahim Gümüş konu ile ilgili bilgilendirmeler yaptılar.

Geçen sene ilki düzenlenen ve pandemi döneminde olmasına rağmen öğrencilerimiz çevre konusunda büyük bir duyarlılık göstererek 1 ton 800 lt. evsel atık yağ toplamayı başardılar. 1 Litre atık yağın 1 milyon litre suyu kirlettiği gerçeğini düşündüğümüzde, öğrencilerimiz 1 milyar 800 milyon metreküp suyun kirlenmesini engellediler.

VEKAD Başkanı Erkan ULAŞIR; Proje ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız koordinasyonunda yürütülen Sıfır Atık projesinin desteklenmek adına bir kampanya ve yarışma başlattık. Geçen yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz çalışma bu sene İçişleri Bakanlığı Sivil Tolumla İlişkiler Genel Müdürlüğünden de destek alarak ve büyüyerek devam ediyor. 30 civarında okul ile başladığımız projemiz busene 50 okulumuzun gönüllü olarak kampanyaya dahil olmasıyla daha da büyüdü.

Vezirköprü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Vezirköprü Belediyesi ile birlikte, Sayın Kaymakamımızın da desteği ile günümüzün en önemli sorunlarından biri olan çevre kirliliği ve temiz su ihtiyacı konularında farkındalık oluşturmayı hedefledik. Atıkların bilinçli bir şekilde yönetilmesi kaçınılmaz olduğundan, geri dönüşüm ve geri kazanım olmaksızın bertaraf edilen atıklar, hem çevresel boyutta hem de enerji kaynağı kayıpları anlamında dünyamızı tehdit etmektedir. Bunlardan biride evsel atık yağlardır. Proje kapsamında öğrencilerimizde geri dönüşüm bilincini oluşturmayı ve geleceğimize daha temiz bir çevre bırakmayı hedefliyoruz.

Projeye katılan tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize, okul yöneticilerimize ve destek sağlayan tüm yetkililerimize teşekkür ediyoruz, dedi.