Güncel
Giriş Tarihi : 12-10-2021 10:50   Güncelleme : 12-10-2021 11:28

ZİRAAT ODASI BAŞKANI KAYA; “ TARIMSAL ÜRETİM HER GEÇEN GÜN ZORLAŞIYOR”

ZİRAAT ODASI BAŞKANI KAYA; “ TARIMSAL ÜRETİM HER GEÇEN GÜN ZORLAŞIYOR”

ZİRAAT ODASI BAŞKANI KAYA;  “ TARIMSAL ÜRETİM HER GEÇEN GÜN ZORLAŞIYOR”

Çiftçilerimizin artan girdi maliyetleri karşısında tarımsal üretimi devam ettirebilmesi her geçen gün daha da zorlaşmaktadır.

   Yükselmeye devam eden bitki koruma ürünleri, tohum, mazot ve gübre fiyatları konusunda, Vezirköprü Ziraat Odası olarak her mecrada bu konuyu konuşmakta, anlatmakta çiftçimizin sesi olmaya var gücümüzle devam etmekteyiz.

   Üreticilerimizin ise artan girdi maliyetleri hususunda yapacağı en güzel hareket, var olan kaynakları daha dikkatli ve daha bilinçli olarak kullanmaya çalışmak olacaktır.

   Bu noktada doğru gübre seçimi, doğru miktarda gübre kullanımı ve zamanında uygulama çok önemlidir.

   Yetiştirilen ürünlerin normal gelişimini sürdürebilmesi, bol ve kaliteli ürün alınabilmesi, bilinçli ve dengeli bir gübreleme ile mümkün. Doğru ve yeteri kadar bir gübrelemenin ilk adımı ise, tarlaya ait toprak örneklerinin doğru olarak alınıp laboratuarlarda analizlerinin yaptırılmasıdır. Toprak numunesinin alınmasında hiçbir zorluk bulunmamaktadır. Analiz yapılmadan gübre kullanılmasının birçok sakıncası vardır. Örneğin; Gereğinden fazla veya az miktarda gübre kullanılması halinde hem ekonomik yönden çiftçimiz zarara uğrar, hem de fazla miktarda verilen gübreden dolayı ürünlerde gelişim bozuklukları oluşabilir.

   Toprak numune örneği ekimden  bir kaç ay önce, Sonbaharda alınması uygundur. Toprak örnekleri tarlanın genel görünüşüne göre Z şeklinde en az 6-8 yerden 0-30 cm derinlikten tarlanın büyüklüğüne göre 8-10 ayrı yerden  toplam 1-2 kg alınarak analiz yapılmalıdır.

   Analizlerinizi odamız bünyesinde faaliyet gösteren Toprak Analiz Laboratuarında çok uygun fiyatlara yaptırabilir. Toprak örneği alma konusunda Ziraat Mühendislerimizden bilgi alabilirsiniz.

   Çiftçilerimiz, dengeli ve bilinçli bir gübreleme yaparak arazisini en iyi şekilde değerlendirerek, gerek kendi gerekse ülke ekonomisine büyük ölçüde katkı sağlamış olurlar.

Bereketi ve kazancı bol, tüm üretici kardeşlerimin yarınlara umutla bakabildiği güzel bir üretim sezonu olmasını dilerim.

Saygılarımla

 

Arslan KAYA

Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı