Güncel
Giriş Tarihi : 05-10-2021 11:53   Güncelleme : 05-10-2021 12:53

MÜHRÜ ALAN OLMAYINCA ADATEPE MAHALLESİNE KAYYUM ATANDI

MÜHRÜ ALAN OLMAYINCA ADATEPE MAHALLESİNE KAYYUM ATANDI

MÜHRÜ ALAN OLMAYINCA ADATEPE MAHALLESİNE KAYYUM ATANDI

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde 24 köyde Tapu toplulaştırma kapsamında arazilerinde dozerleri istemeyip tepki göstermişlerdi. Geçen hafta Pazartesi günü önce kaymakamlık binasına ardında Vezirköprü Belediyesi önüne gelerek eylem yaptıkları sırada belediyenin camlarını kırmıştı.

Bunun üzerine olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında Adatepe  Mahallesi Muhtarı Cemil Akbaş ve Esentepe Mahallesi Muhtarı Semra Ersoy görevden el çektirildi. Soruşturma tamamlana kadar  Muhtarların mühürleri alındı.

 

Arazi Toplulaştırması eyleminde i. Sadık Edis’in Adatepe halkıyla  görüşmek istememesi üzerine belediyenin camlarının kırılması nedeniyle yürütülen soruşturma kapsamında 2 mahalle muhtarı, Kaymakamlık tarafından görevden alınmıştı.. Muhtarlık mühürlerinin de Kaymakamlığa teslim edilmesi istenmişti.

Vezirköprü'de geçen hafta yaşanan olayda, belediye binası önünde toplanan vatandaşlar Başkan Edis’in makam odasının bulunduğu yerlerin camlarını kırmıştı. Olayın ardından 21 kişi gözaltına alınmış, adliyeye çıkarılan 6 kişi de tutuklanmıştı. Cumhuriyet savcılığının ardından harekete geçen Vezirköprü Kaymakamlığı da olaylara karıştığı iddia edilen Adatepe Mahallesi Muhtarı Cemil Akbaş ve Esentepe Mahallesi Muhtarı Semra Ersoy'u geçici olarak görevden almıştı.

İlçe Kaymakamı Halid Yıldız'ın imzasıyla muhtarlara tebliğ edilen görevden alma yazısının içeriğide şu şekilde;

“Vezirköprü Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 01/10/2021 tarihli ve 2021/2092 sayılı soruşturma dosyası kapsamında şüpheli sıfatıyla ifadenizin alındığı ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet, Kamu Malına Zarar Verme, Görevi Yaptırmamak İçin Direnme (Görevli Memura Mukavemet) Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma’ suç filleri ile ilgili hakkınızda soruşturma açıldığı, soruşturma dosyasının halihazırda derdest olduğu anlaşılmıştır.

İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünün Köy ve Mahalle Muhtarları ile İhtiyar Heyetlerinin Görevden Uzaklaştırma, Görevine Son Verilmesi konulu ilgi (e)’ de kayıtlı Genelgesinde belirtilen 'Mahalle muhtar ve ihtiyar heyetlerinin görevlerini ihmal ve diğer suçlarla ilgili haklarında yürütülen adli ve idari soruşturma nedeniyle görevden uzaklaştırma işleminin mahallenin idari bağlılık durumuna göre vali veya kaymakam tarafından yapılacağı'na ilişkin maddesi gereğince, Kaymakamlık Makamının 04/10/2021 tarihli ve 1579 sayılı Oluru ile 04/10/2021 tarihi itibariyle görevden uzaklaştırmanız uygun görülmüştür."

Adatepe mahallesindeki azaların görevi almaması üzerine Vezirköprü Yazı İşleri Müdürü Nurettin Edis Kayyum olarak atandı. Esentepe Mahallesi Muhtarlığına ise 1. Aza Mustafa Kapancı görevlendirildi.