Güncel
Giriş Tarihi : 28-08-2021 15:06   Güncelleme : 28-08-2021 15:06

Ayçiçeği hasadı başladı Fiyatlar Belli Olmadı

Ayçiçeği hasadı başladı Fiyatlar Belli Olmadı

Ayçiçeği hasadı başladı Fiyatlar Belli Olmadı

Türkiye'nin sıvı yağ ve kuruyemiş üretiminde önemli bir yere sahip olan ayçiçeğinin hasadı Vezirköprü’de de başladı.

Vezirköprü’deki çiftçiler ise ayçiçeği fiyatının açıklanmasını bekliyor. Vezirköprüde bu yıl ekilen 90 bin dönümün üstünde bir alanda ayçiçeğinin hasadına başlandı.  Nisanda ekilen ekilen ve Ağustos aylarında  olgunlaşan ve kararan ayçiçekleri için biçerdöverler tarlalara girdi. Bu sezon verimin iyi olduğunu söyleyen çiftçiler, devlet tarafından ayçiçeklerinin tonluk fiyatının açıklanmasını bekliyor.

Vezirköprü’lü çiftçiler yaptığı açıklamada : Ayçiçeklerini mart ayının sonu, nisan ayının ilk haftası ekiyoruz. 4 aylık bir süreci var. Elimizden geldiği kadar iyi bir ürün çıkartmaya çalışıyoruz. Vezirköprü'de Devlete ait iki tane kooperatifimiz var Henüz fiyat açıklamadı. Biz ayçiçeklerini biçtiriyoruz. Emaneti tüccara bırakıp geliyoruz. Tüccarın vicdanına kalmış bir durum. Ama değerli olacak ama değerinden altında olacak. Daha devletten bir fiyat alamadık. Verim iyi ancak fiyat açıklanmadığından zor durumdayız. Ayçiçeğinden en çok yağ oluyor, artıklar küspe oluyor. Kozmetik sanayilerinde kullanılıyor" dediler.

Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya içinde bulunduğumuz Ayçiceği hasatı sebebiyle açıklamalarda bulundu;

Arslan Kaya yaptığı açıklamada " Ayçiçek fiyatlarındaki belirsizlik üreticimizi tedirgin etmektedir. Girdi fiyatları göz önünde bulundurularak fiyatların belirlenmesi önemlidir. Ayçiçek alım fiyatlarının kilogramda 6 lira olması, gelecek yıl için ayçicek ekimini cazip hale getirecektir, temennimizde budur. Üreticilerimizin ayçiçeği fiyatlarındaki beklentisinin karşılanmaması durumunda ise çiftçilerimiz alternatif ürün ekimine yönelecektir. Yetkililerimize buradan ayçiçek fiyatlarını beklentimiz seviyesinde ve biran önce açıklaması yönünde çağrıda bulunuyorum." dedi