Güncel
Giriş Tarihi : 19-07-2021 12:18   Güncelleme : 19-07-2021 12:18

AMASYA PANCAR EKİCİLERİ KOOPERATİFİNDEN BASIN AÇIKLAMASI

AMASYA PANCAR EKİCİLERİ KOOPERATİFİNDEN BASIN AÇIKLAMASI

AMASYA PANCAR EKİCİLERİ KOOPERATİFİNDEN BASIN AÇIKLAMASI

Kamuoyunu ve Siz Değerli Çiftçilerimizi bilgilendirerek, gerçekleri tüm şeffaflığı ile anlatmaya devam ediyoruz.

Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifine ve Amasya Şeker Fabrikasına gönül vermiş değerli yoldaşlarımız. Malumunuz olduğu üzere artık Kooperatifimizin seçimlerine sayılı günler kaldı. Biliyoruz ki hepimizin alnına ne yazıldı ise kader aynen öyle tecelli edecek. Bizler haktan, adaletten, iyilik ve güzellikten yanayız. Niyeti hayır olanın akıbeti de hayır olur inşallah.

Değerli çiftçilerimiz, bizler bundan yaklaşık dört yıl önce bu güzide kurumlara seçildiğimizde her şey güllük, gülistanlık değildi. Şirket o dönemde ciddi bir borç yükü altına girmiş, Şeker kotası 57 bin tonlara kadar gerilemiş, ayrımcı ve belirli çıkar hesapları güden pancar ekim politikaları nedeni ile çiftçilerimiz pancar ekiminden soğutulmuş ve bu kurumlar ile organik bağı neredeyse koparılacak hale gelmişti. Şöyle biraz geçmişe baktığımızda Şirket usulsüz iş ve işlemler nedeni ile milyarlarca lira ceza ve tazminat ödemiştir. Biliyorsunuz ki bizler belgelemeyeceğimiz hiçbir şeyi ne konuşur ne de yazarız. Hazır hepsi ayağınıza geliyorken bizlerden ziyade sizlerin sorması lazım bu ödenen ve kaybedilen paraları Şirkete ne zaman iade edeceksiniz diye.  Altını çizerek, üstüne basarak söylüyoruz ki bizleri buraya seçip gönderen güç kamu vicdanı ve devlet aklıdır. Bizlerde her vicdan ve akıl sahibi çiftçilerimizin haklarını kimseye yedirmeyiz ve yedirmeyeceğiz de. Biliyoruz ki bizlerin temsil ettiği ve etmeye devam edeceği makamlar tüyü bitmemiş yetim hakkıdır. Değerli çiftçilerimizin bu konudaki hassasiyetlerini biliyor ve tüm politikalarımızı bu hassasiyet üzere inşa ediyoruz. Bu makamlar öyle on yılda bir gelip kendi kişisel egosunu tatmin için kullanılacak yerler değil, babalarının çiftliği hiç değildir. Biz bütün doğruları olanca çıplaklığı ile anlatmaya devam edeceğiz. Ancak “Doğru ayakkabısını bağlayana dek, yalan dünyayı dolaşır” derler. Ne de olsa yalan atmak için herhangi bir masraf veya çaba göstermeye gerek yok. Tüm politikaları yalan ve hile üzere.

Bazı insanlarda tutturmuş “değişim, değişim” diye gezip duruyorlar. Yahu anlayın artık değişim dört yıl önce tamamlandı. Artık kötüden- iyiye, eskiden - yeniye dönüşüm başladı. Bilmiyorlarsa söyleyelim arkadaşlar bu konuda geri kalmasın dönüşüm hamlemiz tamamlandığında son hamle başkalaşım olacaktır. Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi iştiraki sayısını kendi öz sermayesi ile artırarak birkaç şirketler topluluğu halinde yeni bir vizyona ve misyona sahip olacaktır.

Görüyoruz ki bu yalan tayfası değerli çiftçilerimizin aklını çelmek ve gönlünü karartmak adına 3 temel yalan argümanını sürekli, papağan misali çiftçilerimiz kulaklarına fısıldıyorlar. Her ortamda her fırsatta bizlerde doğruları çiftçilerimize anlatıyoruz ki batıl hakka galip gelemesin. Buradan da tekrar edelim ki mesele iyice anlaşılsın. Şirketin tüm finansal durumu internette mevcuttur. Şirket yasal mevzuat ve Sermaye Piyasası Kurumuna göre tüm faaliyetlerini bağımsız kişi ve kuruluşlara denetlettirmek ve bu faaliyetlerini internet ortamında yayımlamak zorundadır. Çok aramasınlar diye buradan yazalım ki bu arkadaşların ilk yalanını kendilerine sizlerin şahitliğinde iade etmiş olalım.

  • Şirketin 30 Nisan 2021 tarihi ile Kısa vadeli Borç Toplamı 157.877.356,00 TL dir. Aynı tarihteki Şirketin faaliyetleri sonucu derhal Nakit veya nakde dönüşebilecek varlıkları toplamı 140.957.844,00 TL dir. Borç Tutarından alacak tutarı çıkartıldığında yani 157.877.356.00- 140.957.844,00 kalan borç 16.919.512, 00 TL dir. Bankalara uzun vadeli kredi borçlarımız 9.703.972,00 TL 01.05.2022 – 30.04.2023 dönemi içerisinde ödenmesi gereken bir kredi borcu olup bu borcumuz içinde gerekli planlamalar yapılmıştır. Görevde olduğumuz 4 yıllık süre zarfında çiftçilerimize,  mal  veya hizmet alımı yaptığımız firmalara ve esnafımıza borcumuz bulunmamaktadır. Ticari faaliyetimizden dolayı devletimize ödenmesi gereken vergilerimizde hep vadesinde ödenmiştir. Ödenmesi gerek vergi borcumuz bulunmamaktadır. Bankalara olan kredi borçlarımızda ise ödeme planları aksatılmadan tam vadelerinde ödemeler yapılmış, hiçbir kredi taksitinde temerrüde düşülmemiştir.   Hey gidi hey bizler seçilip göreve geldiğimizde bu borç neydi ve şuan nereye geriledi. Gördünüz mü Kamu vicdanı ve devlet aklı nasıl iş görüyor.

 

  • Bir diğer büyük yalan çalışan personelimiz ile alakalıdır. Bizler seçilip göreve geldiğimizde yani 2017 Nisan ayında Şirketin Norm Çalışan Kadro sayısı 872 kişidir. Pancar boşaltmalar ve Güvenlik hizmeti taşeron firmalardan alınarak kendi bünyemize katılmıştır. Alkol Fabrikamız yeniden faaliyete geçmiştir. Bu günkü çalışan sayımız; tüm çalışanlarımız, yeni kurduğumuz paketleme tesisleri, iş akdi askıda veya askerde olan dahil 827 kişidir. Değerli çiftçilerimiz bizim en çok zorumuza giden işte bu yalandır. Bir kurumda devamlılık esastır. Bizler çalışan üzerinden bir tartışmaya girmeyi kendimize zül görürüz. Bu Kurumlarda çalışan tüm kardeşlerimiz bu coğrafyanın bu ülkenin vatandaşları sizlerin kardeşleri ve evlatlarıdır. Çalışan konusunda rakamlar ortada iken bu tür yalan beyanlar ayıptır, günahtır. Bizler çalışanlarımıza asla sayı üzerinden bakmadık ve bakmayacağız. Bu Kurumlar ne düzeyde ve ne nitelikte personele ihtiyacı varsa bunları istihdam edeceğiz. Şirketin geleceği için kritik görevdeki arkadaşlarımız yedeklemeye ve onların eğitimlerine devam edeceğiz. Biz kurum yönetiyoruz kendi şahsi işimizi değil. Bizler çalışanlarımızı seviyor ve her birini ayrı ayrı önemsiyor en önemlisi de kendilerine kendilerimiz kadar güveniyoruz. Ekmek üzerinden, Aş üzerinden yapılan bu yalan yanlış açıklamaları da kendilerine varsa vicdanları kendi nefislerine iade ediyoruz.

 

  • Son yalanları ise Şirket arazilerin düşük bedelle peşkeş çekildiği yalanıdır. Öncelikle bazı teknik terimlerin açıklanmasında fayda görüyoruz. Piyasa Rayiç Bedel nedir. Rayiç bedeli nedir sorusunun cevabı kısaca 'bir şeyin pazar değeri' olarak nitelendirilebilir. Genellikle gayrimenkul sektöründe adından sıkça bahsedilen rayiç bedel, bir mülkün günümüz şartları baz alınarak oluşturulan bir alım ve satım değeridir. Biliyorsunuz bizden önceki dönemlerde Şirketin bazı gayrimenkulleri üzerinde birtakım tasarruflarda bulunulmuş, Şirketin gayrimenkul yapısı ciddi anlamda değişliklere uğratılmıştır. O dönem yönetimleri bize göre bu çalışmalarda Şirket hakkının azami derecede temsil edilmediği bir yaklaşım sergilemiş Şirketin bu sebeple hak ve menfaat kaybına uğramasına sebep olmuşlardır.  Bizler seçilerek göreve geldiğimizde hem kamu yararı ve hem de Şirket hak ve menfaatlerini en yüksek düzeyde tutabilmek için bir takım düzeltici iş ve işlem yapmak durumunda kaldık. Tabi bunu SPK lisanslı firmalar marifetiyle yapılan eksper raporu ile belirlenen Piyasa Rayiç bedelleri üzerinden gerçekleştirdik. Yani Piyasa rayiç bedeli bir gayrimenkulün Şirkete kayıt olunan bedelini değil günümüz şartlarına güncellenen piyasa ederini ortaya koymaktadır. Verilen yerlerin tamamı Belediyelere verilmiş olup kişilere rant sağlanmamıştır. Şirketin düşük bedelle satılmış bir metrekare yeri olmadığı gibi peşkeş çekilen hiçbir arazisi de bulunmamaktadır. Demek ki neymiş, “Yalan temel üzerine bina kurulamazmış” Biz işimizi doğru yapıyoruz. Atalarımızın da dediği gibi doğru duvar yıkılmaz.

Değerli çiftçilerimiz bizlerden önceki yönetimlerin hem insanımız ve hem de kurumlarımız üzerinde yaptıkları onlarca tahribat, bıraktıkları o kadar sorun vardı ki düzelttiğimiz tüm iş ve işlemleri buradan sizlere anlatma fırsatı maalesef kısıtlı. Zaman zaman sizlerle bir araya geldiğimizde bazılarını sizlere anlatma ve zaman zamanda bu tür kamuoyu bilgilendirmesi ile gerçekleri sizlere aktarma fırsatı buluyoruz. Bizler yaklaşan kooperatif seçimlerinde sizlerin Şaşmaz Adaletinize, Engin Ferasetinize ve Seçicilikteki Dikkatinize güveniyoruz.

Bu vesile ile yaklaşan Kurban Bayramının sizlere, ülkemize ve yöremize hayırlara vesile olmasını Yüce Mevla’dan niyaz eder, sizleri en kalbi duygularımla selamlarım.