Güncel
Giriş Tarihi : 17-04-2021 15:18   Güncelleme : 17-04-2021 15:18

Vezirköprü’de 18 yaş altı 12 çocukta Tip 1 Diyabetli olduğu görüldü.

Vezirköprü’de 18 yaş altı 12 çocukta Tip 1 Diyabetli olduğu görüldü.

Vezirköprü’de 18 yaş altı 12 çocukta Tip 1 Diyabetli olduğu görüldü.

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hastalığı temelde iki çeşittir; Tip 1 Diyabet ve Tip 2 Diyabet. Tip 1 Diyabet genellikle çocukluk ve gençlik çağlarında ortaya çıkan, vücutta kan şekerinin dengelenmesinde ana rol oynayan insülin hormonunun yokluğu ile seyreden ve kan şekerinin yüksek olmasıyla tanı alan, ömür boyu devam eden bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisinde insülin hormonu hastalara dışarıdan verilmektedir. Hastalığın gidişatı ise kan şekeri ölçümleri ile takip edilmektedir. 
Tip 1 diyabetli bir birey kan şekerini ideal düzeyde tutabilmek için günde 5-10 kez kan şekeri ölçümü yapmalıdır. Evde kan şekeri ölçümü, parmak ucundan alınan bir damla kanın şeker ölçüm cihazına yerleştirilmesi ile yapılabilmektedir. Gelişen teknolojiyle birlikte kan şekeri ölçümünü kolaylaştırmak ve sürekli hale getirmek mümkündür. Bunun için pek çok firmanın ürettiği şeker ölçüm sensörleri mevcuttur. Bu sensörler vücuda yerleştirilerek kan şekerinin gidişatı sürekli olarak izlenebilmekte ve şekerin düştüğü ya da yükseldiği durumlarda hastanın önlem almasını kolaylaştırmaktadır. Sensör vücuda basit bir takma aparatı yardımıyla yerleştirilip su geçirmez bantlarla sabitlenmekte ve hastanın günlük hayatında herhangi bir aksamaya sebep olmamaktadır. Sensörler markalarına göre 7, 10, 14 günlük kullanım ömürlerine sahiptir. Bu süre dolduğunda yeni bir setle sensörün değiştirilmesi gerekmektedir. Bu değiştirme işlemi hastanın kendisi tarafından kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu şeker ölçüm sensörleri sayesinde tip 1 diyabetli çocuklarımız, her defasında parmak ucundan kan şekeri ölçümü yapmaktan kurtulmakta ve canları yanmadan hastalıklarını kontrol altına alabilmektedirler.
Samsun İl Sağlık Müdürlüğü koordinatörlüğünde Vezirköprü İlçe Sağlık Müdürlüğü’müzün yaptığı çalışma neticesinde Vezirköprü’de 18 yaş altı 12 çocuğumuzun Tip 1 Diyabetli olduğu görülmüştür. Bu çocuklar ve aileleri ile iletişime geçilmiş, kan şekerlerini ideal seviyede tutmak için sık sık bireysel görüşmeler yapılmıştır. Vezirköprü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile iletişime geçilerek bu çocukların şeker ölçüm sensörü ihtiyacı olduğu görüşülmüştür. Yapılan çalışmalar ve incelemeler neticesinde 4 çocuğumuza Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından şeker ölçüm sensörü satın alınmış ve bir yıllık maliyetleri de karşılanmıştır. Sensörler 14 Nisan Çarşamba günü çocuklarımıza takılmış, çocuklar ve aileleri bilgilendirilmiştir.