Güncel
Giriş Tarihi : 09-04-2021 23:40   Güncelleme : 09-04-2021 23:40

BALIK YASAĞI BAŞLADI, BU SENE DENETİMLER SIKI OLACAK

BALIK YASAĞI BAŞLADI, BU SENE DENETİMLER SIKI OLACAK

BALIK YASAĞI BAŞLADI, BU SENE DENETİMLER SIKI OLACAK

1 Nisan – 1 Temmuz arasında balıkların üreme dönemine girmesi nedeniyle iç sularda av yasağı yeniden başladı.
Konuyla ilgili olarak yazılı bir basın açıklaması yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam; “İç Sularda; Sazan, Kadife, Siraz, Yayın, Tatlı Su Kefali ve diğer balık türlerinin avlanma yasağı 1 Nisan 2021 itibariyle başlamıştır. Av yasağının başlaması ile balıkçılarımızın kayıklarını karaya çekmeleri zorunludur.” uyarısında bulundu.
Sağlam; “Av yasağının sona ereceği 1 Temmuz 2021 tarihine kadar balıkçı teknelerinin iç sulara açılması, gerek teknelerde gerekse kıyıda av araç gereçlerinin bulundurması da yasak kapsamında olduğu unutulmamalıdır.” Dedi.
Av yasağının başlaması ile birlikte yasaktan önce avlanılan balıkların en geç üç gün içerisinde İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine stok tespitinin yaptırılmasını takiben satışı yapılabilecektir diyen Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam; “Tespiti yapılmayan ürünlerin nakline ve pazarlanmasına izin verilmeyecek ve ilgililer hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Stok tespiti yaptırılan balıkların satışında “stok tespit belgesi” bulundurulmalı ve bu balıkların 7 gün içinde satışının gerçekleştirilmesi veya işlenmesi gerekmektedir.” Şeklinde açıklama yaptı.
Av yasağı ile olarak Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, başta balıkçılarımız olmak üzere, tüm halkımızın yasaklara uymaları konusunda gerekli hassasiyeti göstermelerini, av yasaklarına uymaksızın yasak dönemde avcılık yapanların en yakın İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize, Jandarma, Emniyet ve Belediye Zabıta Teşkilatına haber vermelerini ve balıklara yaşamları boyunca en az bir kere üreme imkânı verilmesi gerektiğini ifade etti.
Sağlam; Yasakların başlangıç ve bitiş tarihi olan 1 Nisan-1 Temmuz 2021 tarihleri arasında Samsun ili sınırları içerisinde bulunan Bafra Balık Gölleri Lagün Kompleksi, Karagöl, Akgöl-Simenit, Ladik Gölü gibi doğal göllerimizin yanı sıra Derbent, Susuz, Altınkaya I ve II, Hasan Uğurlu ve Suat Uğurlu Baraj Göllerinde İl ve İlçe Müdürlükleri Su Ürünleri Kontrolörlerince denetimlerin yapılacağını, yasak ve sınırlandırmalara uymayanlar hakkında 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu gereği idari para cezası uygulanacağını beyan ederek, balıkçıların mağduriyet yaşamamaları için getirilen yasak ve düzenlemelere uymalarının kendileri açısından önemli olduğunu ifade etti.