Güncel
Giriş Tarihi : 30-03-2021 09:30   Güncelleme : 30-03-2021 09:30

1709 ŞUBE MÜDÜRÜ ATAMASINI İPTAL ETTİRDİ !

TÜRK EĞİTİM-SEN SÖZLÜ SINAV PUANINA GÖRE YAPILAN 1709 ŞUBE MÜDÜRÜ ATAMASINI İPTAL ETTİRDİ !

1709 ŞUBE MÜDÜRÜ ATAMASINI İPTAL ETTİRDİ !

Türk Eğitim Sen Samsun 2 Nolu Şube’den yapılan açıklamaya göre , 
MEB mahkeme kararlarına rağmen ısrarla 1709 şube müdürü atamasını iptal etmemiş ve sözlü sınav puanlarına göre haksız ve hukuksuz olarak atanan şube müdürleri görevlerine devam etmişti. MEB 2014 yılından beri sürdürdüğü inatçı tutumunu devam ettirmiş ve sendikamızın talebine yasal süre içerisinde cevap vermemişti. 
1709 şube müdürlüğü atamasına dair Danıştay İdari Dava Daireleri'nin son sözü söyleyerek; aldığı kararlar uygulanmadı. MEB'den yasal süre içinde yanıt alamayan Türk Eğitim Sen konuyu yargıya taşımıştı. Ankara 6. İdare Mahkemesinin 11.03.2021 tarih ve 2021/47E sayılı kararı ile 1709 şube müdürü atamasının yürütmesi durduruldu. Sözlü sınavla yapılan tüm atamalar iptal edildi. Yazılıda yüksek alıp, sözlüde elenme süreci mahkemede son buldu. 
Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip GEYLAN; 
 “Sendikamız yıllardır 1709 şube müdürü ataması ile ilgili yoğun bir mücadele sürdürmektedir. Yazılı puanı es geçerek sadece sözlü sınav puanı dikkate alınarak yapılan atamalar hak gaspıdır, hukuka aykırıdır, etik değildir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın kul hakkı yiyen tavrının yanı sıra mahkeme kararlarını ısrarla uygulamayan tavrı da ‘güvenirliliğine’ gölge düşürmektedir. Emek ve alın teri dökerek yazılı sınavdan yüksek puan almasına rağmen sadece ‘birilerinin adamı’ ya da ‘yandaşı’, ‘candaşı’ olmadığı için şube müdürü yapılmayanların vebali bu ahlak dışı uygulamayı yapanların üzerindedir. Bu noktada MEB’den beklentimiz, inadından vazgeçmesi, yargı kararı uyarınca 1709 şube müdürünün atamasını iptal etmesi ve yargı kararları doğrultusunda yazılı ve sözlü sınav puanlarının aritmetik ortalamasını almak sureti ile yeniden değerlendirme yapmasıdır. Bilinmelidir ki; yargı kararı uygulanmadığı takdirde Türk Eğitim-Sen olarak her türlü yasal başvuruda bulunacağız. Tek bir kişinin hakkının yenmesine dahi tahammülümüz yoktur.” 
 “Kabe'nin anahtarını liyakatli olduğu için gayri müslime veren bir medeniyet, kenar mahalle okulunun anahtarını layık olana veremiyor, o hale geldik.” diyen milli eğitim bakanından adalet bekliyoruz. 
Bünyamin KAMÇİ 
Türk Eğitim Sen  
Samsun 2 Nolu Şube Başkanı