Güncel
Giriş Tarihi : 27-03-2021 14:33   Güncelleme : 27-03-2021 14:33

Havza Yüzde 55 Hibe Destekli İki Fabrikanın İnşasına Başladı

Havza Yüzde 55 Hibe Destekli İki Fabrikanın İnşasına Başladı

Havza  Yüzde 55 Hibe Destekli İki Fabrikanın İnşasına Başladı

Havza Organize Sanayi Bölgesinde unlu mamuller üretimi yapacak ve Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan (TKDK) yüzde 55 hibe desteği almaya hak kazanan biri Türkiye’nin ilk tatlı fabrikası olacak olan iki ayrı fabrikanın inşasına başladı.
TKDK Samsun İl Koordinatörlüğüne sunulan toplam 8 milyon 500 bin lira iki ayrı proje ile Avrupa Birliği IPARD programı kapsamında yüzde 55 hibe desteği almaya hak kazanarak sözleşme imzalanan unlu ürünler üretim tesislerinin inşa çalışmalarına başlandı.
Yaklaşık 4 milyon 600 bin lira hibe almaya hak kazanan iki üretimi tesisinden biri olan ve baklava imalatı yapacak tesis Türkiye’de fabrikasyon baklava üretimi yapacak ilk tesis olacak.
TKDK Samsun İl Koordinatörü Dr. Bülent Turan Havza OSB’de baklava ve su böreği imalatı yapacak olan iki üretim tesisinin temel çalışmalarını yerinde inceledi ve Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ile Havza Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı ve Havza OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erkan Acar’dan Havza OSB hakkında bilgiler aldı.
Yaklaşık 800 kişiye istihdam sağlayacak olan iki fabrikanın 10 sonra üretime geçmesi planlanmakta.
Bir süre inşaat alanında çalışmaları takip eden Turan, Belediye Başkanı Özdemir ve Havza TSO Başkanı Acar ile birlikte TKDK hibe programına başvuru hazırlığı yapan bir işletmede incelemeler yaparak yatırımcı Orhan Memiş’ten bilgiler aldılar.
Yapılan ziyarette konuşan Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir TKDK’nın kırsal alanda sanayileşmenin önünü açan bir anlayışla hizmet vermeye devam ettiğini belirterek; “ Havza’da bu anlamda TKDK Samsun İl koordinatörlüğünden en fazla destek alan ilçe. Bunun farkındayız. Şimdi de organize sanayi bölgesindeki teşvikler ile hem üretilen ürün çeşitliliği bakımından hem de yeni firmaların kurulmasına vesile olarak yeni firmaların kurulmasına vesile olundu. Şuan içerisinde bulunduğumuz firmada yeni bir yatırım kararı alarak TKDK’dan destek talebinde bulunacak. Hem yatırımcılarımız mevcut OSB’mizin avantajlarını anlatmak bakımından hem de mevcut işletmelerimizin önünü açma, sorunlarını çözme bakımından bu tür ziyaretleri önemsiyoruz. Sizlere teşekkür ediyorum. Sahada alanda, inşaat alanında, bizzat üretim alanında sizleri görmek sanayicimize, yatırımcımıza güç vermekte. Ticaret Odamız ile Kaymakamlığımız ile belediye olarak güzel bir uyum ve ivme ile tüm kurum ve paydaşlarımız ile iletişimi en üst seviyede tutarak problemleri çözerek büyüme safhasındayız. İnsanımıza yatırımcımıza buradan sesleniyorum; Havza Organize Sanayi Bölgemizi mevcut halinden 2 – 3 kat daha büyütmek gibi bir girişim içindeyiz. Bununda somut adımlarını önümüzdeki günlerde atacağız. Genişleme alanlarımız ile birlikte çok daha büyük parselleri yatırımcılarımıza sunma imkanımız olacak. Yatırım kararı almak üzere olan Türkiye’nin dört bir tarafından yatırımcılarımızda Havza OSB’yi bir alternatif olarak gelip görmeden kararlarını vermesinler. “dedi.
Havza TSO Başkanı ve Havza OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erkan Acar ise Havza OSB’nin Karadeniz’in lojistik olarak ve genişleme alanı bakımı, düz alan olması bakımında en iyi OSB alanı olmaya adayı olduğunu belirterek; “ OSB alanımızı ziyarete gelen TKDK Samsun il Koordinatörümüz Sayın Bülent Turan’a ziyaretleri ve desteklerinden ötürü teşekkür ederim. Organize sanayi bölgemizden şu ana kadar TKDK’ya başvuru yapan iki firmamız desteklerini aldı ve inşaatlarına başladı. Bu iki firmamız yaklaşık 8 milyon 500 bin liralık projeyi hayata geçirecek. Yaklaşık 800 kişinin istihdam edileceği iki üretim tesisin için yatırımcılarımız TKDK’dan yaklaşık 4 milyon 600 bin lirası hibe kullanacaklar. Bu tür desteklemeler yatırımcılarımız için önemli fırsatlar.Burada yatırımcılarımıza TKDK desteklerini anlatıyoruz ve 2 yatırımcı firmamız daha TKDK desteklerinden yararlanmak amacı ile hazırlıklarını yapıyor. Havza OSB’den başvuru yapan projelerimiz onaylandı. Bunlar ciddi manada projeler. Desteklerinden dolayı Sayın İl Koordinatörümüzün şahsın tüm TKDK personeline teşekkür ediyorum. Biz bütün yatırımcıları Havza Organize Sanayiye davet ediyoruz. Elimizden gelen bütün yardımları kendilerine yapacağımızı taahhüt ediyoruz.”dedi.
 TKDK Samsun il Koordinatörü Bülent Turan ise yapmış olduğu açıklamada Havza’da TKDK İl Koordinatörlüğü olarak bu güne kadar 372 projeye destek verdiklerini belirterek; “ Bu projelerin toplan yatırım değeri 70 milyon 300 bin lira olan 372 projeye 34 milyon lira tahsis edildi Havza’da.  Bunların iki tanesinde Avrupa Birliği IPARD programı kapsamında sözleşme imzalamış olan unlu mamuller ile alakalı projemiz. Bu organize sanayi bölgesinde kurulacak ve inşasına başlandı. Biri baklava üretim tesisi, biri unlu mamuller kategorisinde su böreği üretim tesisi. Havza OSB yatırımcılarımız için çok uygun bir alan bu tarz gerek ise diğer sanayi kuruluşlarına uygun parseller bulunmakta. Biz katma değerli ürün üretimi noktasında, unlu mamuller, süt işleme, sebze meyve işleme tesisleri, salça, reçel, marmelat ve buna benzer tesislerin, katma değerli ürün üretim noktasında organize sanayi bölgesinde de değerlendirebiliyoruz. Bu tür projelere kırsal ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi kapsamında 5 bin avro ile 500 bin avro’ya kadar olan yatırımlarda yüzde 55 hibe sağlıyoruz.” Dedi.
Turan dezavantajlı guruplar olarak görülen kadınlar ve gençlerin projelerde avantajlı durumda olduklarını belirterek; “ Havza ilçemiz özelinde önere bileceğimiz tıbbı ve aromatik bitki yetiştiriciliği ciddi anlamda gerçekleşti. Bir kapasite oluştu. Tıbbı ve aromatik bitki kurutma, paketleme tesisi, ekstraksiyon ünitesi, uçucu yağ asitlerinin elde edilmesine yönelik yatırımlarda IPARD programı kapsamında yüzde 55 hibe ile desteklenmekte. Havza OSB bu işi için uygun. Burada bu tür tesisler yapılabilir. Meyve sebze işleme paketleme, süt işleme ve paketlenmesi noktasındaki yatırımlara da yine süt işlemede 3 milyon avroya kadar olan yatırımlara yüzde 40, üretici örgütlerine yüzde 50 desteğimiz var.  Şuan açık bir çağrımız var. Hem hayvancılık işetmelerine olan yüzde 70’e varan hibe desteği sağlıyoruz. İşleme sektöründeki 30 bin avro ila 3 milyon avro arasındaki yatırımlara hibe desteği sağlıyoruz. 125 milyon avroluk bir IPARD 10. Başvuru çağrı dönemindeyiz. Bu çağırı dönemimizi de Havza ilçemiz inşallah verimli bir şekilde değerlendirecek.” Dedi.
 TKDK Samsun il Koordinatörü Bülent Turan TKDK İl Koordinatörlüğü olara Samsun genelinde bin 181 proje ile proje imzaladıklarını belirterek; “ 449 milyon liralık bin 181 projeye 222 milyon liralık hibe tahsis ettik. İnşallah önümüzdeki çağrı döneminde hem hayvancılık sektöründeki yatırımlar hem işleme sektöründeki yatırımlar hem de içinde bulunduğumuz bölge gibi kırsal alanlarda kırsal ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi yönelik yatırımlarda üretici ve yatırımcılarımız tarafından hazırlanan projeleri desteklemeye devam edeceğiz.”dedi.