Güncel
Giriş Tarihi : 16-03-2021 15:31   Güncelleme : 16-03-2021 15:31

Kamçi; DANIŞTAY BİR ÖYLE BİR BÖYLE !...  İKİ FARKLI KARAR

Türk Eğitim Sen 2 Nolu Şube Başkanı Bünyamin Kamçi; DANIŞTAY BİR ÖYLE BİR BÖYLE !...  İKİ FARKLI KARAR

Kamçi; DANIŞTAY BİR ÖYLE BİR BÖYLE !...  İKİ FARKLI KARAR

Türk Eğitim Sen 2 Nolu Şube Başkanı Bünyamin Kamçi;
DANIŞTAY BİR ÖYLE BİR BÖYLE !...  İKİ FARKLI KARAR

Türküm demek yine zor geldi bazı bünyelere. 
Öğrenci Andı’nın okunmasını yürürlükten kaldıran yönetmeliğin iptaline karar veren Danıştay 8. Dairesi’nin kararının Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından bozuldu. 
Türküm demekten rahatsızlık duyan hendekçi bir güruhun başvurusu, okyanus ötesinin desteği ve bazı sendikamsı yapıların alkışları ile  Milli Eğitim Bakanlığı 8 Ekim 2013 tarihinde İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 12. maddesini yürürlükten kaldırdı ve böylece her sabah öğrencilerin okuduğu Öğrenci Andı törenleri iptal edilmiş idi. 
Öğrenci Andı’nın okunmasının sona erdirilmesi konusunda ilk refleksi ortaya koyan Türk Eğitim-Sen olmuştu ve aynı gün yürütmeyi durdurma talebiyle Danıştay nezdinde dava açmıştı. 
5 yıl sonra 24 Nisan 2018 tarihinde yani beş yıl sonra Danıştay 8. Dairesi Türk Eğitim-Sen’in talebinin haklı olduğuna karar verdi ve MEB’in yaptığı tasarrufu iptal etmiş idi. Fakat Danıştay kararını uygulamayan MEB temyize başvurdu. 
Gelinen noktada Danıştay İDDK’nın Danıştay 8. Dairesi’nin ANDIMIZ  kararını bozduğuna yönelik haberler kamuoyuna yansıdı. 
Şayet karar basına yansıdığı şekildeyse, İDDK kararını mutlaka gözden geçirmelidir. Ülkemizin gereksiz suni tartışmalara lüksü yoktur. 
Ülkemizin hassas süreçlerden geçtiği ve Devlet idaresinde irade birliğinin oluştuğu bu zamanlarda Öğrenci Andı üzerinden yeni tartışma zemini oluşturma gayreti görüyoruz. 
Kamuoyunda Öğrenci Andı ile ilgili hangi sendikaların nasıl pozisyon aldığının çok net görülmektedir.Biz sağında solunda kim olduğuna bakmadan mücadelemizi ve hukuki sürecimizi sürdüreceğiz. Öğrenci Andı’nın içerdiği değer ve anlayışın bu memlekette baki kalması için eğitim çalışanları olarak üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. 
Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun Türk'üm demekten rahatsızlığı hüsran verici bir çarpıklıktır. Nitekim Danıştay skandal bir karara imza atmış, milli gerçeklerle çatışmıştır.  Danıştay bu yanlıştan dönmeli, Türk milletinin tarihi hasletleriyle, çiğnetilmeyecek emanetleriyle oynamaya teşebbüsten vazgeçmelidir. 
2018 yılında da haykırmıştık !... 
Bizler daha 7 yaşında iken soğukta ve yağmur altında  diyorduk ki;  
”Varlığım Türk Varlığına armağan olsun!” 
Bizler gırtlağımız patlarcasına bu yemini ederken ülkenin geleceğini inşa etmenin sözünü veriyorduk.Bu ruh ile yoğrulan bizlerin rotasında hiç şaşma olmadı. Ülkenin birlik ve dirliği için hayatlarımızın her döneminde hazır olduk, olacağız da.Büyük bir gurur ile “Türküm …” diye yemin edenler de bugün ülkenin bekası için mücadele edenlerdir.Ülkemizi yönetenlerden talebimiz,1933 yılından beri ilkokullarımızda okutulan andımızı geri vererek çocuklarımızı sevindirmeleridir.23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocuklarımıza hediye olarak  “ANDIMIZI GERİ VERİN .”