Güncel
Giriş Tarihi : 13-03-2021 12:02   Güncelleme : 13-03-2021 12:02

BU EV HERAN ÇÖKEBİLİR

BU EV HERAN ÇÖKEBİLİR

BU EV HERAN ÇÖKEBİLİR

Samsun'un Vezirköprü’de 7 kişilik ailenin yaşadığı ev yıkılmak için gün sayıyor. İlçenin  Tabakhane Mahallesi 1406. Sokak numara 32 de oturan Kurtça Özel (49) ve Şerife Özel  ile 5 çocuğun yaşadığı evin adeta harabeyi andırdığı ve her an yıkılabileceği belirtildi.  İki katlı ahşap evin çamları, çerçeveleri yıkık dökük naylonla kapatılmış, tuvaletleri banyoları yok. 5 çocuk annesi Necibe Özel çocuklarını okuttuklarını eşinin belli bir işi olmadığını, evin her tarafının çürük olduğunu sit alanı kapsamında olduğu için yıkıp yeni ev yapma imkanlarının olmadığını bir gün evin başlarına yıkılacağından korktuklarını söyledi. Evin eşi Kurtça Özel’e babasından miras kaldığını da ifade eden Özel evin sit alanı olmasının yanı sıra imar probleminin de olduğunu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonundan 25 bin lira yardım çıktığını ancak tamir ve onarıma yetmediğini, zaten evin onarılmasının da mümkün olmadığını, çocuklarının her gece aynı korkuyu yaşadığını belirtti. Lise 2 öğrencisi Esma Özel her gece korku ,,,içinde ders çalıştıklarını yağmurlu havalarda yağan yağmurun tamamen evin içine su girdiğini belirterek korku içinde yaşamak istemediklerini dile getirdi


Ev çürük ve yıkılmaya yüz tutmuş
 Tabakhane Mahallesi Muhtarı Kazım Aslan ailenin sorunları ile ilgilendiğini, ilgili makamlarla görüştüğünü ancak evin sit alanı kapsamında olması ve imar problemi olması nedeniyle işlem yapılamadığını ifade etti. Aslan ancak evin çürük ve yıkılmaya yüz tuttuğunu her an yıkılabileceğini belirterek, bu ailenin de güvenli bir evde yaşama hakkı olduğunu yeni ev alma imkanlarının olmadığını her fırsatta aileye her konuda yardımcı olmaya çalıştıklarını söyleyerek yetkili makamlardan bu soruna bir çözüm bulmasını istedi. Her yağmurda komşuların evin yıkılabileceği endişesi için olduklarını da belirten Aslan bu durumlarda tüm komşularının tedirgin olduğunu sözlerine ekledi.
Özel ailesinin Komşuları ailenin zor durumda olduğunu bir gün evlerinin başlarına yıkılacağı korkusu içinde olduklarını yetkililerden aileye çözüm bulunması gerektiğini ifade ettiler.
Defalarca haber yapmamıza rağmen herhangi bir gelişme yaşanmazken aile 50 yıldır bu sorunu yaşıyoruz en azından basit bir tadilatla evi kullanılacak duruma getirebiliriz yetkililerden evi gelip görmelerini istiyoruz" dedi. Komuşular ise bu ev fazla dayanmaz her gün bir yerleri göçüyor kiremitleri düşüyor ailenin durumnu iyi olmadığı için mecburen bu evde yaşamak zorunda kalıyor. Devlet büyüklerimize sesleniyoruz bu aileye yardımcı olsunlar ailenin durumu iyi olsa zaten başka bir yere taşınır durumları olmadığı için duruyorlar aile ne yapsın çadırda mı kalsın, bu ev heran çökebilir" dediler.