Eğitim
Giriş Tarihi : 08-03-2021 12:05   Güncelleme : 08-03-2021 12:05

Ailemizin Yeni Üyesi Hoş geldin: Satranç

Ailemizin Yeni Üyesi Hoş geldin: Satranç

Ailemizin Yeni Üyesi Hoş geldin: Satranç

Birleştirilmiş sınıflı köy okullarımız ulusal düzeyde yaptıkları etwinning projesinde bir araya geldi.
Aralarında Hacılı İlkokulu, Örencik ilkokulu,Samukalan ilkokulu ve Kıranalan çatma ilkokulununda bulunduğu okullarımıza Aksaray ilimizden iki okul ve Ordu ilimizden bir okul eşlik etmektedir.
Proje kapsamında bizlere bilgi veren proje kurucuları Gökhan Demir ve Eren Ayvaz; projenin köylerde yaşayan çocukların Satranç ile tanışıp kaynaşmasını sağlayarak onların sosyalleşmesini ve her açıdan gelişmesini sağlamayı amaçladıklarını söylediler.
Bilindik oyunların dışında kendini her açıdan geliştirmesine olanak sağlayan Satranç sporunu yaymak ve satrancı aile içine sokarak aile içi iletişimi artırmak, pandemi sürecinde çocuğun kırsaldaki yaşamına anlam katmak hedefinde olduklarını vurgulayan Cevdet Aysan ve Eren Acı projenin verimli ve amacına ulaştığını söylediler.


Aynı etkiyi Aksaray ve Ordu ilindeki öğrencilerden de bulan proje ortakları; köylerinde satranç turnuvalarının yapıldığını,TV ve internet kullanımının azaldığını ve kuralına göre oyun oynadıklarını belirttiler.
Ekim ayında yaklaşık 50 öğrenci ile başlayan proje Şubat ayında son bularak hedeflediği etkiyi, uygulanan köy ve okullarda göstermiş bulunmaktadır.
"Ailemizin Yeni Üyesi Hoş geldin Satranç" diyoruz ve projede emeği geçen herkesi gazetemiz olarak kutluyoruz.