Güncel
Giriş Tarihi : 02-03-2021 12:06   Güncelleme : 02-03-2021 12:06

Bayburtlu ; Çiftçi enflasyona yenik düşürülmüş

Bayburtlu ; Çiftçi enflasyona yenik düşürülmüş

Bayburtlu ; Çiftçi enflasyona yenik düşürülmüş

CHP İlçe Başkanı Onur Bayburtlu; Çiftçilik Akp iktidarında hezimete uğramış, sadaka kültürü ile rençber kesimi geçindirmeye çalışılmış, siyasi yönetim iflas ederken çiftçiliği besiciliği seracılığı bitirmiştir.
              Geçim her geçen gün çıkmaza girerken millet iradesi hiçe sayılıp çiftçiler üzerine ağır yükler getirilerek üretim ve kazanç üzerinde kargaşa yaratılmıştır.
             Ülke ekonomisine katlı sağlayan  emeğini topraktan kazanan çiftçi enflasyona yenik düşürülmüş artık rençberlikten uzaklaştırılmaya çalışılmıştır.Devlet yatırımı altında verilen krediler ve bankadan kredi çekerek üretim yapmak isteyen çiftçi tarlasını traktörünü veya bir tutam aldığı emekli maaşını ipotek vererek üretmeye çalışmasına rağmen değişen enflasyon karşısında ezdirilmiştir.Çiftçilerin birleşmesi ile kurulan tarım kredi kooperatifi çiftçiye köstek olmaktan başka bir işe yaramamaktadır.
               Oysaki bu gibi kuruluşlar çiftçiye destek olması gereken kuruluşlardır. Bu tür kuruluşlarında yasa ve kararları ile oynanarak çiftçiden çıkar sağlamak isteyen zihniyeti anlamak mümkün değildir.
                Çok uzak değil 2020 başından günümüze yem ilaç tohum elektrik ve sulamaya yapılan zamları hesaba alırsak yüzde 80 maliyetlerin yükseldiğini görmek mümkündür.Ayrıca ürünlerin mali değerinin masrafları karşılamaması çoğalan işsizliğin karşısında gençlerimizin tarımdan uzaklaşmasına neden olmaktadır.
            Hükümetin işsizlik ve istihdamı azaltma politikası var ise tarım girdilerindeki (mazot gübre tohumğa )yapacağı indirimlerle mümkün olacaktır.