Ekonomi
Giriş Tarihi : 02-03-2021 12:00   Güncelleme : 02-03-2021 12:00

Vezirköprü'de 11 Milyon 261 Bin Lira Pancar Bedeli Dağıtıldı

Vezirköprü'de 11 Milyon 261 Bin Lira Pancar Bedeli Dağıtıldı

Vezirköprü'de 11 Milyon 261 Bin Lira Pancar Bedeli Dağıtıldı

Amasya Pancar Ekiciler Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanlığı  tarafından Vezirköprü’lü pancar çiftçisine ödenecek olan 11 Milyon 261 Bin Lira Vezirköprü’de bulunan toplam 1315 çiftçiye ödenmeye başladı.
Programda konuşan Amasya Pancar Ekiciler Kooperatifi Başkanı Mustafa Saatçi; “Elimizden gelen her şeye şeffaf bir şekilde açığız. "Tüm imkanlarımızla şeker fabrikamız hizmetinizde olacak. Şunu bilin, çiftçi varsa şeker fabrikası var, çiftçi yoksa biz de çalışan memuru işçisi de yok. Çiftçinin alnının teri, emeğinin karşılığı mutlaka verilmelidir.” Dedi.


Vezirköprü, hem kooperatifte hem şeker fabrikamızda emeği olan bir ilçemiz. Vezirköprü’den bu yılki beklentimiz 130-140 bin ton civarında pancar Seçim konusunada değinen Saatçi; “Önümüzde bir seçim var. Biz hiç kimseye şöyle böyle demiyoruz. Takdir sizin, Oğuz Kavuncuoğlu’na, Mustafa Saatçi’sine bakın, Mahmut Demir’ine bakın, Mehmet Sayar’ına bakın. Kim size daha güzel hizmet eder, kim daha iyi hizmetler getirebilirse bunlarda sizin takdirlerinizdir. Kime olursa olsun oyunuzu verin. Oyunuzu kullanın, çünkü bu fabrika 1954’den beri devam ediyor ve de etmelidir. Üretirsen karşılığı var, üretmezsen karşılığı yok. Biz olarak elimizden geleni yapmak zorundayız. Yapmazsak orada oturmamalıyız.” Dedi.


Vezirköprü’yü önemsiyoruz diyen Saatçi “Biz 2017 yılında geldiğimizde Vezirköprü 29 binlerden 82 bin 500 tona kadar pancar üretimini çoğalttı. Bu sene Vezirköprü’den beklentimiz 120 Bin ton civarındadır. Köy ziyaretlerimizde verdiğimiz bazı sözler vardı. Onları yerine getirmeye çalışıyoruz  Kantarlarımızın tümünde zemin çalışmalarının, bina tadilatlarının tamamını yapacağız, Adatepe ve Yağcı kantarında elektrikli sisteme geçeceğiz, makinelerini yenileyeceğiz. Adatepe kantarında 3,5 Milyon lira civarında bir tesis kuracağız. Analiz merkezini oluşturacağız. Bu yanlış anlaşılmasın, diğer kantarlar kapanmayacak. İsteyen istediği yerdeki kantarına pancarını teslim edebilecek isteyen çiftçi kardeşlerimiz analizini yaptırmak üzere köyünden Adatepe kantarına kadar geldiği zaman nakliye ücretini de alacak, analizini de orada görecek. Bizim için Vezirköprü bu fabrikanın açıldığı günden beri önemli" dedi.