Güncel
Giriş Tarihi : 18-01-2021 23:30   Güncelleme : 18-01-2021 23:38

KAYMAKAMLIK EVİ YAPMAYA HAZIR VEZİRKÖPRÜ BELEDİYESİ İZİN VERMİYOR

KAYMAKAMLIK EVİ YAPMAYA HAZIR VEZİRKÖPRÜ BELEDİYESİ İZİN VERMİYOR

KAYMAKAMLIK EVİ YAPMAYA HAZIR VEZİRKÖPRÜ BELEDİYESİ İZİN VERMİYOR

Samsun un Vezirköprü ilçesinde 7 kişilik ailenin yaşadığı ev her an başlarına yıkılabilir. İlçenin Tabakhane Mahallesi 1406. Sokak numara 32 de oturan Kurtça Özel (49) ve Şerife Özel ile 5 çocuğun yaşadığı ev adeta insanın içini acıtıyor.

İki katlı ahşap evin camları, çerçeveleri yıkık dökük naylonla kapatılmış, tuvaletleri banyoları yok. 5 çocuk annesi Necibe Özel çocuklarını okuttuklarını eşinin belli bir işi olmadığını, evin her tarafının çürük olduğunu sit alanı kapsamında olduğu için yıkıp yeni ev yapma imkanlarının olmadığını bir gün evin başlarına yıkılacağından korktuklarını söyledi. Evin eşi Kurtça Özel’e babasından miras kaldığını da ifade eden Özel evin sit alanı olmasının yanı sıra imar probleminin de olduğunu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonundan 25 bin lira yardım çıktığını ancak tamir ve onarıma yetmediğini, zaten evin onarılmasının da mümkün olmadığını, çocuklarının her gece evlerinin bir gün başlarına göçeceği korkusuyla yaşadıklarını ifade etti.  Lise 2 öğrencisi Esma Özel her gece korku ,,,içinde ders çalıştıklarını yağmurlu havalarda yağan yağmurun tamamen evin içine su girdiğini belirterek korku içinde yaşamak istemediklerini dile getirdi.

İmar İzni verilsin ev yapılsın

Tabakhane Mahallesi Muhtarı Kazım Aslan ailenin sorunları ile ilgilendiğini, ilgili makamlarla görüştüğünü ancak evin sit alanı kapsamında olması ve imar problemi olması nedeniyle işlem yapılamadığını ifade etti. Aslan ancak evin çürük ve yıkılmaya yüz tuttuğunu her an yıkılabileceğini belirterek, bu ailenin de güvenli bir evde yaşama hakkı olduğunu belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi CHP İlçe Başkanı Onur Bayburtlu ve yönetim kurulu üyeleri bahsi geçen eve giderek her an yıkılacak durumdaki ev hakkında aileden bilgi aldı. Aldığı cevaplar karşısında şaşkına dönen CHP heyeti evin durumu hakkında Cimere bilgi verildiği Cimerden ise evin yapılması hakkında bilgi geldiği Vezirköprü Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başkanlığınca aileye 25 bin lira para çıkarıldığı  İfade edildi. Vezirköprü Belediyesinin ise yazdığı cevapta imar sorunu olduğu gerekçesiyle aile hiçbir şekilde yardımcı olunmadığını tespit etti. Eğer Vezirköprü Belediyesi evin tadilatına izin verirse aileye bir çok vatandaştan yardım geleceği belirtildi. CHP İlçe Başkanı Onur Bayburtlu: “bu konuda biz elimizden geleni yapacağız Milletvekillerimizle birlikte konunun takipçisi olacağız” dedi.