Güncel
Giriş Tarihi : 31-12-2020 16:07   Güncelleme : 31-12-2020 16:07

“Tarım alanları ve meralarımızın sanayiye açılması Vezirköprü’ye ihanet olur”

CHP İlçe Başkanı Bayburtlu: “Tarım alanları ve meralarımızın sanayiye açılması Vezirköprü’ye ihanet olur” dedi.

“Tarım alanları ve meralarımızın sanayiye açılması Vezirköprü’ye ihanet olur”

Vezirköprü'de kurulması planlanan Besi Organize Sanayisi’nin 820 dönümlük mera alanı üzerine projelendirilmesine tepki gösteren CHP Vezirköprü İlçe Başkanı Onur Bayburtlu “Tarım alanları ve meralarımızın sanayiye açılması Vezirköprü’ye ihanet olur” dedi.
Vezirköprü’nün Doyran ve Kızılcaören mahallelerindeki mera nitelikli yaklaşık 820 dönümlük alan üzerinde kurulması için çalışmaları sürdürülen Besi Organize Sanayi Projesi’ne işlikin tartışmalara Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) de dahil oldu. CHP İlçe Başkanı Onur Bayburtlu, projenin kendisine değil, yer seçimine karşı olduklarını belirterek “Vezirköprü’de başka kamu arazisi kalmadı da meralarımıza mı göz dikildi? Tarım alanları ve meralarımızın sanayiye açılması Vezirköprü’ye ihanet olur” dedi.
AK Parti iktidarlarının her alanda olduğu gibi tarım ve hayvancılık alanında da rant odaklı politikalar uyguladığını ve ülke olarak bunun bedelini çok ağır ödediğimizi kaydeden Bayburtlu “bugün gelinen noktada tarladaki ürün para etmez hale getirilmiş, çiftçilerimiz borç batağına saplanmış, Türk tarımı ithalata bağımlı duruma düşürülmüştür” dedi.
Tüm bu gerçekler ortadayken iktidar partisi sözcülerinin hala “tarımı destekliyoruz” masallarıyla milletimizi aldatmaya çalıştığını ifade eden Bayburtlu açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“15 bin kadar ailenin geçimini büyük oranda tarım ve hayvancılıkla sağladığı bir ilçe odan Vezirköprü, AK Parti iktidarlarının uyguladığı tarım politikalarından en büyük zarar gören yerlerden biri olmuştur. Tarım ve hayvancılığın bu kadar önemli olduğu bir ilçede, devletin tarım politikalarını uygulamakla görevli olan kurumun, yani ilçe tarım müdürlüğünün kendi hizmet binası bile yok! Bina olsa bu kez de hizmet sunacak kadro yok! İlçemizde besicilerimiz hayvanlarını küpeletmek için haftalarca veteriner, teknisyen gelmesini bekliyor. İlçe Tarım Müdürlüğü’müzün personeli bütün bu olumsuzluklara rağmen yine de büyük bir özveriyle ilçemizin tarım ve hayvancılığını ayakta tutmaya çalışıyor. AK Parti iktidarlarının tarım ve hayvancılığımıza verdiği değerin özeti işte budur!
Bu iktidar şimdi çiftçimizin, besicimizin ortak kullanım alanı olan yani halkımızın malı olan meralara Büyükşehir Yasası marifetiyle el koyup yeni bir rant planını sahnelemektedir. Geçmiş dönemde Organize Sanayi Bölgesi kurulmak istenen yaklaşık 820 dönümlük bir mera alanı, bir kılıfına uydurulup bugün Besi Organize Sanayisi Projesi adı altında sanayiye açılmak isteniyor. Geçmişteki proje ne kadar yanlışsa bugünkü proje de işte o kadar yanlıştır.
Biz organize sanayi bölgesi kurulmasına yada Besi Organize Sanayisi’ne değil, yapılan yer seçimine itiraz ediyoruz. Vezirköprü’de başka kamu arazisi kalmadı da meralarımıza mı göz dikildi? Tarım alanları ve meralarımızın sanayiye açılması Vezirköprü’ye ihanet olur.”