Güncel
Giriş Tarihi : 05-12-2020 00:31   Güncelleme : 05-12-2020 16:22

Vezirköprü'deki Kaplancık Kanyonu Yerli ve Yabancı Turistleri Bekliyor

Vezirköprü'deki Kaplancık Kanyonu  Yerli ve Yabancı Turistleri Bekliyor

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde Altınkaya Baraj Gölü üzerinde bulunan ve Vezirköprü ilçesine 23 km mesafede bulunan Kaplancık Kanyonu, yerli ve yabancı turistleri bekliyor.
Yine Altınkaya Baraj Gölü zerinde bulunan Şahinkaya Kanyonu'nun uzantısı olan  ikinci büyük kanyon konumunda olan Kaplancık Kanyonu Şahinkaya Kanyonuna yarım saat mesafe bulunuyor.
    Henüz daha tanınmayan kanyonda sarp kayalıklar arasından geçerek Kayalı boğazı kanyonuna doğru yol alıyor. 2 km uzunluğunda 72 metre genişiliğinde ve 50 metre derinliğinde bulunan Kaplancık kanyonunda Roma dönemine ait kalıntılar ve birde bedesten bulunuyor. Kanyon içindeki bedestene sadece tekne ile gidilmekte. Köylüler tarafından önceleri dere yatağından kayaya oyulmuş merdivenlerle çıkışın sağlandığı ifade  edilerek  Roma Çağı seramiği kalıntılarına rastlanmaktadır. Köylülerce Son yıllarda definecilerin bölgede kazı yaparak bedesteni tahrip ettiği belirtildi.
Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekebilecek Kaplancık Kanyonunda Adrenalin tutkunları da bu bölgede Kano/Dragon, Yamaç Paraşütü, Kitesurf, Paramotor, BASE Jump, Slackline/Highline, Kaya Tırmanışı ekstrem sporlara yönelik etkinlikler düzenleyebilir.