Eğitim
Giriş Tarihi : 24-09-2020 14:36   Güncelleme : 24-09-2020 14:36

21 Eylülde kısmen yüz yüze ve uzaktan eğitim başladı.

MEB’in “biz hazırız”(!)seslenişi ile.

21 Eylülde kısmen yüz yüze ve uzaktan eğitim başladı.

Türk Eğitim-Sen 2 Nolu Başkanı Bünyamin Kamçi; “Çocuklarımızın eğitim süreci ile en büyük kaygıyı taşıyanlar öğretmenlerdir.Geçen dönem başlayan Pandemi sürecinden dolayı okullarda eğitime ara verildi.Aradan 6 ay geçti,bakıyoruz,görüyoruz ki hazır değilmişiz.Hem teknik açıdan hem de fiziki açıdan.Yarım kalan okul inşaatleri bile kör topal ilerliyor.Nasıl hazırsak bir günde sistem çöküyor!..

(Okul inşaatlarımızı yakından takip ediyoruz.Umarız yine onlarca eksikler ile teslim alınmaz.Oluşturduğumuz bir komisyon ile okul teslimlerinin takipçisi olacağız.)

Uzaktan eğitim sanıldığı kadar kolay bir olay değildir. Anlamayan bir kişi “ne var ki bunda otur masa başında,işini yap.”diye düşünür,dediğimiz gibi aklı ermeyen bir kişi.Uzaktan-görüntülü eğitime hazırlanmak çok ciddi ve saatler alan bir olaydır.Eğitimcilerimiz bu süreçte teknik ya da ekonomik açıdan bir destek almadan tamamen kendi gayretleri ile gereğini yapmaktadırlar.Kendi buldukları yol ve yöntemlerle işlerini yapıyorlar,bir çok kişi anlamasa bile.

Uzaktan eğitimin oluşturduğu fırsat eşitsizliği de mevcuttur.Hangi evde internet,kaç tane bilgisayar, tablet var.Dahası ellerinde, evlerinde akıllı telefon olmayan aileler var.

Bir kısım EBA’dan bakacak, bir kısım görüntülü ders alacak.Ama herkes aynı şeyden sorumlu olacak.

Merkez bazı okullarımızda öğrencilerimiz şanslı.Biz daha köylerimizin internet ağlarını iyileştiremedik.

Bizlere sürekli soruyorlar,”biz ne yapacağız?”diye.Eba Destek Merkezleri var.Evet var.Öğrencilerimizi bu destek merkezlerine ne derece yönlendirdik? Bu destek merkezleri hem teknik hem de görevli personel açısından ne derece hazır?Destek merkezlerinde kaçar tane bilgisayar var,internet ne durumda?

Sabah 08.30’dan akşam saatine kadar ekran karşısında ders olmaz.Karşınızdaki henüz çocuk.

Geçtiğimiz mart ayından beri ne yaptınız? İl ve ilçelere sürekli içerik bakımından eksik ve kafa karıştırıcı yazılar gönderdiniz.Bir önce gönderdiğinizin tam tersi bilgilendirmeler(!)yaptınız.İdareciler de ne yapacağını şaşırdı.Hala da devam.

Bakanlık bürokratları yarın bu iş bilmezliklerini yine öğretmene yıkacaklardır.Çöken sistemin sorumlusu öğretmen değildir.

Yüz yüze eğitimin yapıldığı normal koşulları uzaktan eğitime mecbur kaldığımız döneme uygulayamazsınız.

En kısa zamanda kademeli olarak yüz yüze eğitime geçilmelidir.Bu şekilde işin içerisinden çıkmak zor olacaktır.

Yeni eğitim öğretim yılımız hayırlara vesile olsun.

Tüm eğitimci arkadaşlarıma ve öğrencilerimize başarılar diliyorum.