Güncel
Giriş Tarihi : 18-09-2020 10:31   Güncelleme : 18-09-2020 10:31

Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinde Yangın

Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinde Yangın

Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinde Yangın

Samsun ili Bafra ve 19 Mayıs ilçesi arasında bulunan Türkiye'nin en önemli sulak alanlarından olan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde yangın çıktı. UNESCO Dünya Mirası Geçici listesinde de yer alan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde yangına ait tüm detayların soruşturma kapsamında değerlendirilmeye alındı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir yaptığı açıklamada yangının sabotaj olma ihtimali de olabileceği ve akla gelebilecek her ihtimalin soruşturma kapsamında araştırıldığını dile getirdi.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde bir çok canlı türü barınıyor. Subasar Galeriç Ormanı'na sıçramadan yangın söndürülerek bölgede geniş çaplı çalışma başlatan ekipler yüzlerce kuş türü yanısıra diğer canlılarında yaşadığı bölgede tüm ihtimalleri belirlemeye çalışıyor. Deltadaki yangın ile ilgili bakanlıkta devreye girdi.

 

Bölgedeki yangının sebebi henüz netlik kazanmadı. 170 hektarlık bir alanda sazlık ve yabani bitkiler bulunuyor. Samsun büyükşehir Belediye  Başkanı Mustafa Demir “Jandarma ekiplerimiz, yöre halkıyla da görüşerek soruşturmasını sürdürüyor. Deltaya kimlerin girip çıktığı araştırılıyor. Bakanlık yetkilileri de sahada inceleme yapıyor. Söz konusu alan, deniz kenarında bir bölge. Rüzgarın da etkisiyle yangın büyümüş olabilir. Tespitlere göre yangın esnasında pek çok hayvan türünün kaçarak kurtulduğunu arkadaşlarımız ifade etti. Bu da bizim için bir teselli oldu. Bu yangın üzerinden konuyu asıl mecrasının dışına çıkarmaya çalışan girişimleri görüyoruz. Burası Cumhurbaşkanlığı kararı ile nitelikli koruma alanı ilan edilen ve ülkemizin UNESCO doğal miras alanı olma yolunda ilerleyen bir bölge. Bu bölgenin yerleşime açılması kesinlikle söz konusu değil. Bakanlıklarımızla birlikte yürütülecek olan çalışmalar sayesinde yanan bölge doğal sürecinde eski vasfını yeniden kazanacaktır” ifadelerine yer verdi.