Güncel
Giriş Tarihi : 11-07-2020 17:04   Güncelleme : 11-07-2020 17:04

SOKAK RÖPORTAJLARI

İlçemizin gündemini yakından takip eden gazetemiz röportajlar köşemiz ile siz değerli vatandaşlarımızla bir araya gelerek daha güçlü, daha aktif ve daha somut bir yayıncılığa kavuşmuştur. Bizler sizlerin önerilerini, fikirlerini, yaşam standartlarınızı önemsiyor, sizler için, ilçemiz için yaptığımız yayınlarda birliktelik vurgusuyla yerel basın olarak hizmetlerimizi sürdürüyoruz.

SOKAK RÖPORTAJLARI

İlçemizin gündemini yakından takip eden gazetemiz röportajlar köşemiz ile siz değerli vatandaşlarımızla bir araya gelerek daha güçlü, daha aktif ve daha somut bir yayıncılığa kavuşmuştur. Bizler sizlerin önerilerini, fikirlerini, yaşam standartlarınızı önemsiyor, sizler için, ilçemiz için yaptığımız yayınlarda birliktelik vurgusuyla yerel basın olarak hizmetlerimizi sürdürüyoruz.

Efendim malum gündem bu haftayı etkisi altına aldı. İlçemizin tek yön uygulaması ile ilgili bizzat sahaya inerek sizlerin düşüncelerinize yer verdik. Bu ilçede yaşayan, bu ilçenin her sokağını karış karış bilen ve yaşayan bireyler olarak sizler de bizler de bu uygulamayı deneyimledik.Kimimiz bu uygulamadan trafik cezası alarak nasiplenirken, kimimiz araçları ile şehir merkezine inmeyerek kendilerinde durumun sonuçlarını gözlemledi.

Gelelim röportajlarımıza bu hafta içinde birçok vatandaşımızın görüşlerini mikrofonlarımız ve kameralarımız aracılığı ile çekimlerini gerçekleştirip sosyal medya hesaplarımızda canlı yayınladık. Vezirköprü yerel gazetelerinde de bir ilki gerçekleştirerek canlı yayın ve röportajlar ile Yaşam Gazetesi olarak ‘’ilçe halkı ve gazete’’ ilişkisini daha somut bir boyuta taşımış olduk. İşte röportaj yaptığımız anlardan vatandaşlarımızın röportajları.

 

Yunus Emre Yiğit

Çok saçma olmuş, Kargucak yolunun orda tabelalar var ama giremiyoruz ters yön tabela sorunu var.

Nakliye Şoförü

Şehir içi tamamen karıştı, 1 Km meafeyi 5 Km dolaşmak zorunda kalıyoruz.

İsmet Şişli

Tek yön uygulamasının faydaları tabi ki vardır. Çünkü trafiğin sakinleşmesi yönünden güzel bir uygulamadır fakat bazı bölgelerde olumsuz yönleri var örneğin Köprülü Mehmet Paşa Camiinden sağa dönerken vatandaş levhayı yeterli bulmuyor galiba orada bir tek yön levhası ve düzenleme yapılması gerekiyor.

Yıldıray Merdamert

Aslında burada ki sıkıntı kimsenin kurallara uymaması gibi bir sıkıntı var. Önemli olan şu insanların kural ve kaidelere uyması. Aslında hepimiz top yekün bunlardan sorumluyuz. Eksikleri var tabelalarda sıkıntılar var. Şimdi nerden girilecek nerden çıkılacak? Eksiklikler var. Bunlar illa ki düzeltilecektir. Vezirköprü’müz çok güzel bir ilçedir. İnsanları güzel hayatı güzel ucuz bir şehir kıymetini bilelim diyorum.

Yücel Tezcan

Şimdi biz hizmet sektöründeyiz. Ben araçların ne tarafa girer ne tarafa çıkar onu pek bilmem ama işim gereği paket servislerinde baya sıkıntı yaşıyoruz, şöyle de bir durum var ceza ile karşı karşıya kalıyoruz kazancımız tek yön uygulamalarına gidiyor gibi bir şey oluyor. Burada acil olarak park sisteminin çözülmesi gerekiyor. Tek yön uygulaması birkaç bölgede olmalı. Nereye girseniz ters yön nereye çıksanız ters yön insanların kafası karıştı. Tabi bu alınmış bir karar saygılıyız ama tekrar değerlendirilmesi gerekiyor diye düşünüyorum.

Ömer Usta

Tek yön uygulamasını çok güzel buldum. Levhalarla bu iş geliştirilebilir levhalar yeterli değil. Tek yönler doğru karar insanlar alışkanlıklarını değiştirmelidir. Nüfus kaybımız var nüfus azaldıkça tek yön uygulaması daha iyi olacak. Nüfus kaybı olduğunu büyükşehir belediye başkanı söyledi ben söylemedim. Vezirköprü’de bir göç dalgalanması var mı var. Kaybımız var mı? Var. Demek ki azalıyor bak. Araç yok müşteri yok iş yok. O halde tek yön güzel bir şey. Otopark ihtiyacı da gerek yok. Biz 30 yıldır bu sıkıntıyı çekiyoruz ne gerek var.

Şaban Şen

1 temmuzda başladı ama biraz değişik bir uygulama oldu. Her taraf ters yön oldu. Trafiğin çok olduğu yerlerde olsaydı daha iyi olurdu.  Esnaf içinde kötü oldu. Tek yön uygulamasının bazı sıkıntıları var. Ekonomik sıkıntısı var.  Vatandaş esnaftan alışveriş yapacak nerden girecek nerden çıkacak aracını nerde durduracak kimse bilmiyor. Eğitim için sıkıntısı var. Yarın bir gün okullar açıldığında servis araçları hangi sokaktan hangi aradan girecek? Taşımalı eğitimde haylice fazla sayıda okul taşıtının giriş çıkış yaptığı ilçemizde bu büyük bir sorun olarak karşımıza çıkacaktır. Tek yön uygulamasına tabi ki bazı yerlerde ihtiyacımız var. Bundan ziyade daha çok bizin Esentepe’de tır garajı dediğimiz yerde bulunan kavşağa trafik lambaları konulması gerekiyor. Havza Vezirköprü yolu arası ulaşım sıkıntımız var. Vezirköprü Durağan yolu sıkıntımız var. Vezirköprü’ye hizmetler yapılacak öncelikle bunlar yapılmalıdır. Köy yollarının da durumu belli.  Bu da ulaşımla ilgili bir sıkıntı.  Bu kadar sıkıntı dururken tek yön uygulaması abartılı ve gereksiz olmuş gibi görünüyor. Kararlar alınırken ilçenin uygunluğuna göre alınması gerektiğini düşünüyorum.

Berber Abdullah

Araç sayılarının çok olmasından kaynaklanan trafik karmaşasının çözümü için tek yön uygulaması aslında güzel bir çözüm. Tek tarafa yığılma olduğunda trafik sıkışıyor. Mesela bizim aşağı taraftaki giriş çıkışlar Hıdırlıktan geleni Ganioğlu yokuşuna çıkarıyor oradan da bu Adnan Menderes parkına çıkarıyor ama o geçiş aralarındaki sokaklar çok dar olması büyük sıkıntı yaşatıyor. Önce yolların genişletilmesi gerekiyor ki tek yön uygulaması işe yarasın. Evlerin arasını trafiğe vermiş olmuşlar. Arkadaşlardan da dinlediğim kadarı ile çok karışık bir sistem var. Ben olsam burası en işlek ana caddemiz.  Hıdırlık mevkisinden hastane yolunu eskisi gibi çift şeritli gel gite ayrılması gerekiyor. Bölünmüş yol yapılması gerekiyor.

Bilal Topal

7-8 yıldır Vezirköprü’de taksiciyim.  Vezirköprü’de taksici olmak çok zor. İnsanlar kural bilmiyor bilgi eksikliği var. Bizim burada 5 – 10 dakikalık trafik içerisinde bir sürü hata görüyoruz kural ihlali çok sinyal yok trafik kurallarına uymuyoruz ne yazık ki. Özellikle taksici olduğumuz için ve bunları bildiğimiz için bu hataları daha çok görüyoruz. Ana yollarımızda traktörlerin yolun en sağından gitmesi gerekir hatta ana yollara çıkmamalıdır. Şehir içinde traktör kullanımı değişmedi yine var. Araç sayımız her yıl artıyor tek yön uygulaması tabi ki olmalı. Fakat bu kurallara uyulması gerekiyor. Uyarı yaptığımızda insanlar bize tepki gösteriyor sen trafik memuru musun? Şeklinde cevaplar alıyoruz. Bunun dışında bu tek yön uygulamasında şöyle bir sorun var insanları gideceği yere yolu uzatarak gitmiş gibi olacağız. Bu hem müşterinin kesesine hem de bize zarar olacak. 1 Km olan yolu 3 km gidersek tabi bu taksimetreye yansıyacaktır. Örneğin bir de şöyle düşünün dışardan insanlar geldiğinde biz onları gitmek istedikleri yere götürmek istediğimizde onlar şehrin bu uygulamasından haberdar olmadıkları için onları yolu uzatarak götüreceğimizi düşünebilirler. Son olarak şunu da ifade edeyim dolmuş ve taksilerin duraklarına araç park etmek kesinlikle yasaktır. Bu bir kuraldır. Bir taksici esnafı olarak rica ediyorum araçlarınızı dolmuş ve taksilerin durağına park etmeyin.

Bünyamin Başar

 Şu anda konuşulan gündemdeki konular malum. Ters yön meselesi var. Türkiye genelinde organize edilmiş bir iş olabilir bu. Ankara’da bir karar çıkmış ama bu iş birdenbire araştırma yapılmadan bu iş uygulanmaya başlanmış oldu. Ben sanmıyorum bir vatandaşın sokağa çıkılıp araştırılıp bunun planlanması yapılsın. Şimdi bu tahminimce uydudan bakılarak bu iş yapılmış. Bu işin Vezirköprü’yü bilen insanlarla yapılması gerektiğini düşünüyorum.  Baktığımız zaman şimdi çoğu insan mağdur. Yani evine gitmek için zorlanıyor. Ben trafik kurallarına uymaya çalışıyorum ama bir bakıyorsunuz öyle bir yere gelmişsiniz o kuralı bozmak durumunda kalıyorum. Bunlar önceden düşünülerek yapılmış olsaydı daha iyi olurdu düşüncesindeyim.

Şimdi bu uygulama 1 Temmuzdan itibaren cezai işlemlere baladı. Trafik bir yeri kesti araçlar burnunu sokar sokmaz cezalar yazıldı. İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde bir sürü şey iptal edildi bir sürü iş güç geri kaldı bu durumdan ötürü zaten insanlar mağdur. Şimdi böyle bir şeyden dolayı ceza yemek insanları daha da zor durumda bırakabiliyor.

Taşhan ile ilgili şunları syleyebilirim. Biliyorsunuz Taşhan talihsiz bir olaydan ötürü yanmıştı. Vakıflar genel müdürümüze ve emeği geçenlere çok teşekkür ederim İnşallah bir daha böyle bir durum yaşanmaz. Gerekli önlemlerin alınmış olduğunu umuyorum. Turizm için yapmamız gereken gelen misafirleri ağırlamak için burada neler yapmamız gerektiğini konuşmamız gerekiyor ilçe halkı olarak. Gelen turistlerin buradan memnun olarak gitmeleri gerekiyor. Konaklayacakları yer sayısı ve yatak sayımız çok az. İlçe merkezinde tuvalet hizmeti yok. Dışarıdan gelen insanlar ihtiyaçlarını giderebilecekleri alanlar çoğaltılmalı. İleriye dönük olarak bunlar planlanmalıdır.

Atınç Şekerdil

Olması gereken bir uygulamaydı ama tam olarak olmadı. Bazı yerlerde hatalı bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Mesela büyük caminin önü doğru bir uygulama fakat Kargucak ve üniversiteye giden yolun ki yanlış bir uygulama olmuş. Bu uygulamanın genele yayılmamış olması lazımdı.  İnsanlar şehrin içinde dolaşıyor arabalarla. Ne yapmak gerektiğini bilmiyorlar. Tabelalar yetersiz. İnsanların kafasını karıştırıyor bu durum. Park yeri sıkıntımız var. Zaten esnaf olarak sıkıntıdayız iş yok güç yok durgun biliyorsunuz bir de salgın hastalık corona dan dolayı insanlar zor durumda. O yüzden böyle uygulamalarla insanları daha fazla zor duruma sokmamaları gerekiyor.

Murat Gökduman

Bence ilçemiz adına bir utanç çünkü her zaman olduğu gibi yine plansız projesiz bir uygulama oldu. İnsanlar şimdi ters yöne mi girdim düz yöne mi girdim bilemiyorlar. Tamam kurallara riayet etmemiz gerekiyor. İçinde bulunduğumuz bir Pandemi dönemindeyiz insanlar kıt kanaat geçiniyorlar zor şartlar istihdam yana yoksun bir memlekette yaşıyoruz. Bu uygulama bana tamamen para tuzağı gibi geliyor. Çünkü biz kırsal bir memleketteyiz. Kurallara riayet edilsin tabi ki ama önce bir alıştırma olmalıydı burası bir metropol şehir değil o yüzden bu durum ona göre değerlendirilmeliydi.  Mesela Kargucak ve üniversiteye giden yol girişinde bir çok köyün adı yazılı olan tabela var ve yıllardır oradan gidiş sağlanır. O tabela orada duruyor fakat girilmez tabelası konulmuş. Sıkıntılı bir uygulama oldu kesinlikle. Kime sorarsanız sorun bence herkes bu uygulama için saçma diyecek. Böyle şeylerle uğraşacağımıza gelin 10 yıldır bekleyen hastanemizi açalım.

Sevgili okurlarımız, sizlerle yapmış olduğumuz röportajlarda gördük ki ilçemiz gerçekten aslında yaşadığı şehre ne kadar duyarlı insanlara sahip. Halkın sesi halkın sözü ve halkın talepleri dinlenirse sorun kargaşasından sıyrılıp daha verimli daha düzenli ve kararlı bir memlekete sahip olacağımızı düşünüyorum. Bizler sizlerin sesi olmaya devam edeceğiz haftaya görüşmek üzere.