Güncel
Giriş Tarihi : 18-06-2020 08:35   Güncelleme : 18-06-2020 08:35

Yıllardır yetkililere sesleniyoruz. Teslim almayın, Teslim olmayın.

Yıllardır yetkililere sesleniyoruz. Teslim almayın,teslim olmayın.

Yıllardır yetkililere sesleniyoruz. Teslim almayın, Teslim olmayın.

Türk Eğitim Sen 2 Nolu Şube Başkanı Bünyamin Kamçi; "Yeni yapılan okul binalarımızın problemleri bitmiyor.Kimisinde asansörler yıllarca çalışmadı,bizim müdahalemiz ve hayırsever aracılığı ile çözüme kavuştu.Müdür koltuklarında uzun yıllar oturanlar seyretti.Kimi yeni yapılan okulumuzda kışın ortasında ısınma sistemi problemleri kimisinde kanalizasyon problemleri yaşandı,okul defalarca sular altında kaldı.Yapımı devam eden okulumuzun yüklenici firması kaçtı,okul binası yarım kaldı,bekliyor.Bir anaokulu çöküyor,faciadan dönülüyor. Son 3-4 yılda teslim alınan okulların eksikliklerini,müteahhidin işlerini,masraflarını okul idareleri veliler aracılığı ile tamamlıyor.Meslek lisemiz alttan kayıyor, her gün çöküyor.

Şimdi de 2007 yılında yapılan,yaklaşık 600 öğrencisi,40 öğretmeni olan bir okulumuz güvenlik gerekçesi ile yıkılıcak.Her şey yolunda giderse 7 trilyon gibi bir rakama yenisinin yapılması en az 2 yıl sürecek.

Şu anda ilçede sınıflarımızda varolan öğrenci yığılmalarını ortadan kaldırmak için 3 ilkokul,3 ortaokul gerekli iken 600 öğrenci okulsuz mu kalacak?

Tabiki kalmayacak.Bir çok okulumuza dağıtılacak.Yani 40 kişilik sınıflar 50’ye ulaşacak.Servis problemleri de ayrı bir sıkıntı.

Yapımı tamamlanmış olan ve beklemekte olan okullarımızın yönetmeliklere uygun olup olmadığı da meçhul bir durum.Bırakın okul müdürünü ilçe milli eğitimlerin yetkisi yok bu konuda.Büyükşehir yasası ile bazı değişiklikler olmuştu ve okul teslim alımları şu an Yatırım İzleme Komisyonlarının denetiminde.Komisyon yetkilileri yapımı devam eden okulların önlerinde resim çekinmek ile bu işler olmuyor.

Okul binasını yapan firma niçin malzemelerini inşaat alanından toplar kaçar orasını bilemem(!).

Fakat yapımı tamamlanan binalar neye göre,hangi denetimlerden sonra teslim alınıyor asıl sorgulanması gereken bu.Daha sonra da ilçe ve okul müdürlükleri eksiklikleri tamamlamaları için zorlanıyor.

Diyoruz ki;

Eksiklikleri bile bile teslim alan ile devlete kurşun sıkanın farkı yoktur nazarımızda.

   Biz diyoruz ki teslim alma komisyonlarında sadece iller yetkili olmamalı.İlçe milli eğitimlerde komisyon kurulmalı ve bu komisyonda okul müdürünün sorumluluğu ve imza yetkisi olmalı.Mesele suçlu aramak değil, çözüm bulmak. Yoksa herkes üç maymunu mu oynuyor?Buradan tüm siyasi yetkililere de şunu söylüyoruz; bu sesleri duyun kanayan yaralar kangren olmadan müdahale edin.İlçeye, öğrencilere ve öğretmenlerimize, kısaca geleceğimize yazık etmeyelim.”