Güncel
Giriş Tarihi : 20-05-2020 00:18   Güncelleme : 20-05-2020 00:18

TARIM İLÇEMİZİN HAYATİ GERÇEĞİDİR

İlçemizin en önemli geçim kaynağının tarım olduğu, herkesin malumudur. Son dönemlerde tarımsal sulamada güzel gelişmeler yaşanmakta, suya kavuşan yeni tarım alanlarıyla birlikte ilçemizde 107000 dönüm alan sulanmaktadır.

TARIM İLÇEMİZİN HAYATİ GERÇEĞİDİR

İlçemizin en önemli geçim kaynağının tarım olduğu, herkesin malumudur. Son dönemlerde tarımsal sulamada güzel gelişmeler yaşanmakta, suya kavuşan yeni tarım alanlarıyla birlikte ilçemizde 107000 dönüm  alan sulanmaktadır. CORONA virüs salgını sebebiyle tarım ve tarıma dayalı ekonominin hayati derecede ehemmiyetli ve stratejik olduğu son günlerde çok açık olarak anlaşılmaktadır. Bu gerçek tüm dünyaca anlaşılmıştır. 

Ülkemizde de İlçemizde de tarımda en temel sorunlarından birisi sulamadır. Tarımın sulama ile ivme kazanan bir sektör olduğu kuşkusuzdur. Kuru tarım yapılan alanlarda sulu tarıma geçilmesi, ürünün çeşitliliğinin artmasının yanında ikinci ürünlerin alınabilmesinin yolu açılacak, bu da beraberinde yeni iş gücü ihtiyacını ve istihdamı getirecektir.

İlçemizde tarım alanlarının suya kavuşması, sulamanın elverdiği ölçüde bütün tarım arazilerimizi kapsayacak çalışmaların ve bu gelişmelerin paralelinde bilinçli sulamanın yapılması için gerekli adımların atılmasıyla çiftçimizin yüzü gülecek, sadece çiftçimiz değil bütün ilçemiz kazanacaktır. Esnafımız köylümüze çiftçimize bağlı faaliyet yürütmektedir. Corona salgını nedeniyle Çiftçimizin ilçeye gelememesi esnafımızı bitirme noktasına getirdiğine bizzat şahit olduk. Çiftçimiz, köylümüz güldüğünde esnafımız da gülecektir. Tarımsal sulamayla birlikte ekonomik değeri yüksek yeni ürünlerin üretilmesi bu ürünlerin işlemesi, muhafazası ve pazarlamasıyla ilgili gerekli adımlar ve yatırımlarla birlikte gençlerimize yeni iş kapıları açılacak, belki de bu sayede büyük oranda göçün önüne geçilebilecektir. Ezbere yapılan tarımın yerini getirisi daha yüksek tarım ürünleri alacak, böylece, ilçemiz tarımı çağ atlayacaktır.

İlçemizde tarımın yanında hayvancılık da yerel ekonomide önemli bir kalem oluşturmaktadır. Tarımda sulama sayesinde yem bitkilerinin üretimiyle Hayvancılıkta kullanılan maliyet girdileri düşecek, sulama bu yönüyle de katkı sağlanacaktır.

İlçemiz nüfus olarak ilimizde 3. sırada yer almaktadır. Daha önce de belirttiğimiz gibi nüfusun büyük bölümünün köylerimiz oluşturmaktadır. Bu sebeple ilçemizde tarıma ilişkin gelişmelerin yanında, soğuk hava deposu, sebze ve meyve hali için gerekli çalışmaların başlaması,  Ziraat, Veterinerlik eğitimi verilmesi, bu anlamda gerek orta öğretim gerekse üniversitemize bağlı lisans düzeyde çalışmalar yapılması, ilçemizde umut veren bu gelişmeleri taçlandıracaktır.

Salgın hastalık nedeniyle farklı sektörlere yönelik vergi ve borç ötelemeleri, finansman kolaylıkları gibi desteklerde tarıma daha fazla yer verilmelidir. Salgın sebebiyle bütün maliyetler gibi tarımsal maliyetler de artmıştır. Bu kapsamda kredi ve ödemelere ilişkin gerekli kolaylıklar ve bilgilendirmeler yapılmalıdır. Zira bu dönem sağlık sektörü gibi tarım sektörünün de önemli olduğunu bütün dünyaya göstermektedir.

Vezirköprü Belediye Başkanı Sayın Sadık Edis, pazarlamada ve muhafazada ihtiyaç olan sağuk hava deposuyla ilgili sona yaklaşıldığını bildirmiştir. Bu haberle birlikte meyve-sebze hal projesinin hayata geçirilmesine yönelik güzel adımlar da inşallah devam edecektir. Bu güzel gelişmelerde katkısı olan, gerek belediye başkanımız, gerekse Devlet Su İşleri ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne  Vezirköprü sulama Birliği Başkanı ve personeline görevlileriyle birlikte ciddi gayretlerine şahit olduğum Vezirköprü Belediyesi Tarım Komisyonumuza ve emeği olan herkese teşekkür ederim Üreticimize yönelik atılan her adım bütün ilçemize kazandıracaktır.

Saygılarımla

MHP Vezirköprü İlçe Başkanı

Dursun GÜLÜNAY