Güncel
Giriş Tarihi : 14-05-2020 16:25   Güncelleme : 14-05-2020 16:25

10-16 Mayıs Engelliler Haftası

Belkide bu koronavirüs salgını süresince yaşadığımız karantina günlerinde , evde kaldığımız yasaklı dönemlerde bir nebze olsun empati kurabildiğimiz engelli dostlarımız...

10-16 Mayıs Engelliler Haftası

Daha önceden olsa,  “ Düşünsenize , şu an evdeyiz ve günlerce dışarı çıkamıyoruz. Markete , okula, parka gitmemiz yasak. Nasıl bir duygu hayal edelim. ” diyerek empati yapmaya çalışırdık. Ama bu zor süreçte , istemesekte empati yapmak zorunda kaldık. Engelli olan bireylerimize yaptığımız haksızlıkları bu zor dönemde , biraz daha kolay anlayabilme fırsatımız oldu.

         Sana bu sözüm , esnaf kardeşim, o malzemeleri engelli yoluna koyma hakkını kendinde bulduğun için,  sana bu sözüm değerli büyüğüm , evladına engelli bireyleri sanki zarar verecekmiş gibi tanıtıp arkadaşlık kurdurmadığın onları yalnız bıraktığın için, size bu sözüm idareciler , yöneticiler yapılan planlamalarda engellileri hesaba katmadığınız için, v.s  v.s. bu liste uzar gider.

         Tabiki, bu yanlış hareketlerde bulunan dostlarımız yanında,  hayatı daha adil ve anlamlı yaşayan duyarlı dostlarımız çoğunlukta şükürler olsun. Kimseden, engelli bireylere yardım edilmesi , onlara daha pozitif davranılması istenmemektedir. Sadece , herkesi olduğu gibi kabul etmek, adaletli davranmak , insan hakkına saygı göstermek yeterlidir. Yolun belkide %95'i zaten bizler için uygunken neden %5 olarak engellilere ayrılan bu yolları işgal ederiz bunu anlamak mümkün değil.

         Bu hafta ayrıca anneler günüydü. Annem ve eşim başta olmak üzere tüm annelerimizin günü kutlu olsun. Bu özel günde ayrı bir parentez açarak,  en kutsal görevi yerine getiren ,fedakar, engelli yavrusu olan annelerimizi ayrı değerlendirmemiz gerekir. Sizleri anlatacak kelimeler bulmak inanın çok zor. Bu meşakkatli hayatınızda, evlatlarınızı mutlu etmek için o alkışlanacak başarı öyküleriyle dolu hayatınız takdire şayan. Kendilerini bir an olsun düşünmeden hayatlarının merkezi yavruları olan yüreği güzen insanlar. Bizler de sizlere yardım etmek yerine belki işlerinizi dahada zorlaştırıyoruz, yollarınıza engeller koyarak. Lütfen bizleri affedin.  Rabbim her daim yar ve yardımcınız olsun.Biz sizden öğrendik sevgide engel olmadığını...

         Yaşadığımız bu güzel ilçede en büyük hayallerimden biridir, ""Engellerin olmadığı bir Vezirköprü """

EMRE ÖZSOY – VEZİRKÖPRÜ ENGELLİLER KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ BAŞKANI