Güncel
Giriş Tarihi : 12-04-2020 20:51

İlçemize; 14 gün Süreyle Giriş ve Çıkışlara İlişkin Kaymakamlık Kararı

İlçemize; 14 gün Süreyle Giriş ve Çıkışlara İlişkin Kaymakamlık Kararı

İlçemize; 14 gün Süreyle Giriş ve Çıkışlara İlişkin Kaymakamlık Kararı

Samsun Umumi İl Hıfzıssıhha Kurulunun 10.04.2020 tarih ve 24 No'lu kararının 3. Maddesi gereği Vezirköprü İlçemizde COVİD-19 vakalarının yapılan filyasyon ve diğer çalışmalara rağmen artış göstermesi nedeniyle; ilçemiz merkezine; ilçemize bağlı köylerden, bölge il ve ilçelerden giriş ve çıkışlar mücbir sebepler haricinde 14 gün boyunca yasaklanmıştır. Vezirköprü İlçesine giriş-çıkış yasağının istisnası olarak “Mücbir Sebepler Haricinde” ibaresi kullanıldığından 14 günlük ilçe merkezine giriş – çıkış yasağının istisnalarını netleştirmek üzere İlçe Kaymakamı Sayın Kudret KURNAZ Başkanlığında Kaymakamlık Makamında toplantı yapılmış olup, aşağıdaki kararlar alınmıştır.

        1)    SAĞLIK

a)    Sağlık çalışanlarının ilçe merkezine giriş-çıkışlarında herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.
b)    İlçe merkezinden/mahallerinden Samsun’ a hastaneye gidecek vatandaşlarımız seyahat izin belgesi almak zorunda, ancak acil hastalar; kanser, kemoterapi, gebelik ve diyaliz hastaları giriş çıkış yapabileceklerdir.
c)    İlçemiz kırsal mahallerinden ilçe merkezine hastanelere gelmek isteyenler kanser, kemoterapi, gebelik ve diyaliz hastaları vs. acil ve önemli olanlar hastane randevu sisteminden randevu aldıklarını belgeleyenler ilçe merkezine giriş-çıkış yapabileceklerdir.
d)    Kırsal mahallerimizde yaşayan vatandaşlarımızın ilaçlarını eczaneden almak için mahalle muhtarlarının reçete ve sağlık kurulu raporunu göstermek kaydıyla ilçe merkezine giriş-çıkışları serbesttir. 

        2)    GIDA

a)    Gıda ve sebze/meyve toptancılarının mahalle bakkallarına mal temini için giriş-çıkışları serbest, mahallerdeki bakkalların mal temini için ilçe merkezine giriş-çıkışları yasaktır.
b)    Fırıncıların kırsal mahallerdeki bakkal ve vatandaşlara ekmek dağıtmak için giriş-çıkışları serbesttir.

        3)    TARIM VE HAYVANCILIK

a)    Gübre, tohum ve zirai ilaç bayilerinin kırsal mahallerdeki çiftçilerin ihtiyaçlarını karşılamak için ilçe merkezine giriş-çıkışları serbesttir. Ancak kırsal mahallerden çiftçilerin gübre, tohum ve zirai ilaç vb. teminin için ilçe merkezine giriş çıkışları yasaktır.
b)    Süt toplayan kooperatiflerin ve şirketlerin ilçe merkezine giriş-çıkışı serbesttir.
c)    Özel Veteriner Klinik çalışanlarının ilçe merkezine giriş-çıkışları serbesttir.
d)    Gıda teminine yönelik veya acil kesimler için mezbahaneye gitmek maksadıyla ilçe merkezine giriş-çıkış serbest olup, bu maksatla ilçe merkezine gelen kişinin kimlik bilgileri kolluk birimlerince alınarak mezbahane yetkililerine bildirilecektir. Kesim yaptırmayıp yalan beyanda bulunalar hakkında cezai işlem uygulanacaktır. 
e)    Hayvan tecirlerinin, tecir belgelerini göstermek suretiyle ilçe merkezine giriş-çıkışları serbesttir.

        4)    ÇALIŞMA HAYATI

Çalışma hayatı içerisinde yer alan çalışan ve iş yeri sahiplerinin ikamet ve iş yerlerinin farklı olması durumunda, durumlarını ispatlayanlar Yerleşim Yeri Belgesi, SGK Kayıt Belgesi, Ticaret/Sanayi Odası, Esnaf Odası Üyelik Belgesi ibraz etmek suretiyle ilçe merkezine giriş-çıkış yapılabilecektir.

5)    Yukarıda sayılanlar dışındaki durumlar İlçe Seyahat İzin Kurulunda değerlendirilecektir.

6)    Başka İllerden ilçe merkezine giriş-çıkışlar da İçişleri Bakanlığının 03.04.2020 tarih ve 153 sayılı Genelgesi hükümleri uygulanacaktır. 

  Kamuyona saygıyla duyurulur.