Güncel
Giriş Tarihi : 06-04-2020 15:42

ESNAF KEFALET KOOPERATİFİNİNDEN AÇIKLAMA

TÜM DÜNYA İLE BİRLİKTE ÜLKEMİZİDE SARAN COVID-19 PANDEMİSİ İLE MÜCADELE KAPSAMINDA SOSYAL HAYATIMIZ İLE BİRLİKTE İŞ HAYATIMIZ DA ALT ÜST OLMUŞTUR. BİR ÇOK İŞYERİMİZ SÜRESİZ KAPANIRKEN AÇIK OLANLAR DA SİFTAHSIZ KAPATMA KONUMUNA GELMİŞTİR.

ESNAF KEFALET KOOPERATİFİNİNDEN AÇIKLAMA

BU SALGINDAN ESNAFIMIZIN EN AZ ZARARLA ÇIKABİLMESİ İÇİN BAŞTA HÜKÜMETİMİZ, MERKEZ BİRLİĞİMİZ TESKOMB VE HALK BANKASI SÜREKLİ İSTİŞARELERDE BULUNARAK HEMEN HEMEN HERGÜN BİR GENELGE GÖNDERMEKTEDİR.BU TEDBİRLER KAPSAMINDA;

1-DAHA ÖNCE %6 VE %8 FAİZ ORANIYLA KULLANILAN KREDİ FAİZLERİ %5 FAİZE,%2 OLAN BANKA KOMİSYONU %1’E,KOOPERATİF MASRAF KARŞILIĞI %1.5’DAN %1.25’E,BLOKE YE KESİLEN %3 KESİNTİ %2’YE DÜŞÜRÜLMÜŞTÜR VE ÖDEME TABLOSU GÜNCELLENMİŞTİR.

2- NİSAN –MAYIS-HAZİRAN AYLARINA AİT TAKSİTLER TEMMUZ AYINDAN BAŞLAMAK ŞARTIYLA KREDİ VADESİ TÜM TAKSİTLERDE DAHİL OLMAK KAYDIYLA ERTELENMİŞ VE KREDİ VADESİ 3 AY UZATILMIŞTIR. BU DÜZENLEME İLGİLİ ÇALIŞMALAR HALA DEVAM ETMEKTEDİR.

3-NİSAN AYINDAN ÖNCEKİ TAKSİTLERİNİ ÖDEMEYEDİĞİ İÇİN TAKİP YADA İCRALIK OLAN ORTAKLARIMIZ İÇİN HENÜZ KESİNLEŞEN BİR KARAR OLMADIĞI FAKAT BU KONUDADA BAZI ÇALIŞMALAR YAPILDIĞI BELİRTİLMİŞTİR. BU NEDENLE YÖNETİM KURULUMUZ İLE ALDIĞIMIZ KARAR GEREĞİNCE HAZİRAN AYI SONUNA KADAR BU ORTAKLARIMIZ HAKKINDA HERHANGİ BİR İŞLEM YAPMAYACAĞIZ. ÖDEME YAPMAK İSTEYEN ORTAKLARIMIZDAN ANA PARASINI ALIP GECİKME FAİZİNİ TAHSİL ETMEYECEĞİZ,

4-HALK BANKASI VE KOOPERATİMİZ ARACIĞI İLE HER ESNAFA 25.000 TL’YE KADAR DESTEK KREDİSİ BAŞLATILMIŞTIR.ANCAK BU KREDİ ESNAFIMIZIN BEKLEDİĞİ GİBİ FAİZSİZ BİR KREDİ DEĞİLDİR.KREDİ ŞARTLARI KOOPERATİFTEN KULLANDIĞINIZ KREDİ İLE AYNI FAİZ ORANI VE ÖDEME ŞARTLARINDA SUNULMUŞTUR. VADESİ 36 AYDIR.BİR NEVİ EK KREDİ FIRSATI VERİLMİŞTİR.BU KREDİYİ DE ÖNÜMÜZDEKİ BİRKAÇ GÜN İÇİNDE UYGULAMAYA ALACAĞIZ.

ÖZETLE ALINAN BU KARARLAR KRİZDEN ZARAR GÖREN TÜM ESNAFIMIZ İÇİN BORCUN ÖTELENMESİ  DIŞINDA BİR ÇARE SUNMAMAKTADIR.BU NEDENLE SİZ DEĞERLİ ESNAFIMIZIN BU DÖNEMİ SAKİN BİR ŞEKİLDE ATLATMASI VE İLERDE ÖNÜMÜZE ÇIKACAK ÖDEME ZORLUKLARINI SONRAYA BIRAKMASI TAVSİYEMİZDİR. ÇÜNKÜ BU SÜRECİN NE ZAMAN VE NASIL BİTECEĞİNİ HİÇBİRİMİZ KESTİREMEMEKTEYİZ.

BİZ ESNAF KEFALET YÖNETİMİ OLARAK BUNDAN ÖNCE OLDUĞU GİBİ BUNDAN SONRADA ESNAFIMIZIN YANINDA OLACAĞIZ. SİZLERE ZARAR GELMEDEN BU SURECİ ATLATMAK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIMIZIN ,HER TÜRLÜ DESTEĞİ SAĞLAYACAĞIMIZIN,MAKUL VE MANTIKLI HER TALEBİ DEĞERLENDİRECEĞİMİZİN SÖZÜNÜ VERİYORUZ.

ESNAF VE SANATKARLAR KREDİ VE KEFALET KOOPERATİFİ YÖNETİM KURULU ADINA

                                                                            BAŞKAN

                                                                    ŞAKİR DEMİRKAN