Güncel
Giriş Tarihi : 28-03-2020 14:30

Silajlık Mısır Tohumluğu Dağıtımı Yapıldı

Samsun'da Çayır Mera ve Yem Bitkilerini Geliştirme Projesi kapsamında öncelikli olarak İlimizde Mera Islah ve Amenajman projeleri yürütülen Alaçam (Gökçeboğaz), Bafra (Kaygusuz), Bafra (Emenli), Bafra (Osmanbeyli), Bafra (Elifli), Çarşamba (Akçatarla), Çarşamba (Yukarı Dikencik), Havza (Ortaklar); Ondokuzmayıs (Engiz), Ladik (Çadırkaya) mahallelerimiz çiftçilerine ve İlimizde Silajlık Mısır üretim yapan çiftçilere Silajlık Mısır Ekim Alanlarının Geliştirilmesi amacıyla 6.000 kg silajlık mısır tohumluğu dağıtımı yapıldı.

Silajlık Mısır Tohumluğu Dağıtımı Yapıldı

19 Mart 2020 Perşembe günü Bafra Çetinkaya Tarım Kredi Kooperatifinden Alaçam, Bafra, Çarşamba, Ondokuzmayıs, Salıpazarı, Tekkeköy, Terme ve Yakakent İlçeleri çiftçilerine teslim edilmek üzere İlçe Müdürlükleri teknik elemanlarına 3.660 kg (305 paket) silajlık mısır tohumlukları ve 20 Mart 2020 Cuma günü Havza Tarım Kredi Kooperatifinden Asarcık, Atakum, Canik, Havza, İlkadım, Kavak, Vezirköprü ve Ladik İlçeleri üreticilerine teslim edilmek üzere İlçe Müdürlükleri teknik elemanlarına 2.340 kg (195 paket) silajlık mısır tohumlukları teslim edildi.

Çin Halk Cumhuriyetinin Vuhan kentinde çıkan ve birçok ülkeye yayılan COVİD – 19 salgını nedeniyle alınan tedbirler dikkate alınarak 2019 yılı bütçesinden 140.000 TL karşılığında alımı yapılan toplam 6.000 kg (500 paket) silajlık mısır tohumluğu İlçe Müdürlüklerine teknik elamanlarına ilimiz üreticilerine dağıtılmak üzere teslimleri yapılmıştır. Proje sayesinde 3.000 dekar alanda silajlık mısır üretimini gerçekleşecek olup, 18 bin ton mısır silajının üretimi hedeflenmektedir. Proje kapsamında üretim yapan çiftçiler bu sayede 5 milyon 400 bin TL civarında gelir edecek ve Silajlık Mısır üretimi yaptığı alanlardan 300 bin TL Yem Bitkisi Destekleme Ödemesi alacaklar. Konuyla ilgili İl Müdürüİbrahim SAĞLAM "Hayvancılık potansiyelinin yüksek olduğu ilimizde yem bitkileri tarımını geliştirmek amacıyla pek çok faaliyet yürütmekteyiz. Silajın hayvan beslemedeki önemini dikkate aldığımızda yaptığımız bu çalışma ile önemli düzeyde kazanım sağlayacağız. Hayvancılık sektörünün ayrılmaz bir parçası olan genelde yem bitkileri özelde ise silajlık mısır tarımı önümüzdeki dönemlerde de teşvik edilecektir. Bu bağlamda tüm çiftçilerimize hayırlı üretimler dilerim" dedi.